Reklama

Radomski szpital zawiesza dwa oddziały. Lekarze rezygnują z pracy

Lekarze z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odchodzą z pracy. Narzekają na fatalne warunki leczenia pacjentów. Dwa oddziały nie będą czynne od 1 kwietnia.

Lekarze z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odchodzą z pracy. Narzekają na fatalne warunki leczenia pacjentów. Dwa oddziały nie będą czynne od 1 kwietnia.

Wypowiedzenia z pracy złożyło 7 lekarzy z oddziału internistycznego i 7 z oddziału pediatrycznego. Od kwietnia na pediatrii nie będzie żadnego medyka, na internie - zostanie trzech. Przy takiej obsadzie nie da się prowadzić oddziału. Stąd - jak wyjaśniała dyrektor szpitala na Józefowie Bożenna Pacholczak - decyzja o czasowym zaprzestaniu działalności od 1 kwietnia do 31 czerwca.

Dyrekcja szpitala liczy na to, że w tym czasie uda się zebrać niezbędny zespół internistów i pediatrów. Chociaż - jak przyznaje Pacholczak - będzie to trudne. Według niej lekarze z tymi specjalizacjami odchodzą do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), bo w przychodniach praca jest lepiej płatna i mniej obciążająca.

Reklama

Jak wyjaśnia dyrektorka, po podwyższeniu przez NFZ tzw. stawki kapitacyjnej, czyli pieniędzy za leczenie jednego pacjenta, przychodnie i ośrodki zdrowia oferują lekarzom wynagrodzenie bardziej atrakcyjne niż szpital. "Ponieważ w marcu lekarze będą zdawać egzaminy specjalizacyjne, liczymy na to, że może jednak znajdą się tacy, którzy będą chcieli pracować w szpitalu" - dodaje Pacholczak.

Kierownik oddziału wewnętrznego w MSS dr Sławomir Narożnik podkreśla, że leczenie pacjentów na oddziale wewnętrznym jest trudne. Na internie znajduje się niewiele ponad 40 miejsc, a pacjentów przebywa obecnie ponad 60. Leżą na korytarzach i w świetlicy, za mało jest sprzętu do monitorowania czynności życiowych. Według kierownika szpital sam sobie nie poradzi z problemami, bo nie ma pieniędzy na to, by diametralnie poprawić warunki leczenia. W jego ocenie sprawą musi zająć się marszałek województwa, któremu lecznica podlega, oraz NFZ i minister zdrowia.

Dyrektorka szpitala zgadza się, że łóżek internistycznych jest za mało. "A społeczeństwo się starzeje. Starszy człowiek, który zostaje przyjęty do szpitala, wolniej dochodzi do zdrowia. Pobyt się przedłuża - zaznacza Pacholczak.

W kwietniu na cały Radom zostanie niewiele ponad 70 łóżek internistycznych: 42 łóżka na drugim oddziale wewnętrznym w MSS oraz niecałe 30 w drugiej lecznicy - Radomskim Szpitalu Specjalistycznym - RSS. W miejskiej lecznicy będzie jedyny oddział dziecięcy w mieście z 28 łóżkami.

Dyrektor szpitala miejskiego przy ulicy Tochtermana Andrzej Pawluczyk podkreśla, że ubytek miejsc na internie i pediatrii będzie odczuwalny dla mieszkańców Radomia i okolic. "Trudno sobie wyobrazić więcej pacjentów w naszym szpitalu, jeśli i u nas są już w tej chwili dostawki na korytarzach - mówi.

Zarząd szpitala na Józefowie skierował wniosek do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie czasowego zaprzestania działalności interny i pediatrii.

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały powiedziała, że obecnie trwa analiza wniosków, polegająca m.in. na sprawdzeniu, czy mieszkańcy Radomia będą mieli odpowiednio zapewnione świadczenia medyczne w zakresie chorób wewnętrznych i pediatrii. "Wojewoda ma 30 dni na podjęcie decyzji; może wydać zgodę lub odmówić - dodaje rzeczniczka.

W 2013 r. do wojewody mazowieckiego wpłynęło 18 podobnych jak w przypadku szpitala w Radomiu wniosków dotyczących czasowego zaprzestania działalności oddziałów (zapadło 15 decyzji o zawieszeniu działalności, dwie odmowy, jedno umorzenie); w 2014 r. - wpłynęło 16 wniosków (zapadło 15 decyzji o zawieszeniu działalności, jedno umorzenie). Sprawą szpitala w Radomiu zajął się konsultant wojewódzki z zakresu chorób wewnętrznych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy