Reklama

Reklama

​Profesor onkologii skazany za przyjmowanie łapówek i mobbing

Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat skazał w środę Sąd Okręgowy w Warszawie byłego konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej Andrzeja S. Profesor był oskarżony o przyjmowanie łapówek i mobbing.

Wyrok jest nieprawomocny, lekarz może się o niego odwołać.

Sąd zastosował też wobec Andrzeja S. pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznej, karę grzywny w wysokości 30 tys. zł i przepadek mienia w wysokości 34 tys. zł, które miał uzyskać z łapówek. Wyrok - jeśli się uprawomocni - ma też być podany do publicznej wiadomości.

Sędzia Magdalena Baran podkreśliła, że kara zastosowana wobec lekarza jest zdaniem sądu słuszna, sprawiedliwa i adekwatna do popełnionych przez niego czynów.

Powiedziała, że decyzja o jej zawieszeniu wynikała m.in z tego, że Andrzej S - czego nie podważyła żadna z osób, od których przyjął łapówkę - jest jednym z najlepszych specjalistów w Polsce w swojej dziedzinie, co przez wiele lat udowadniał swoją pracą. Sąd wskazał też na jego wiek (obecnie ma on 67 lat) oraz fakt, że dotąd nie był karany. Dlatego nie ma potrzeby umieszczania lekarza w zakładzie karnym, mimo że czyny, które popełnił, są nieakceptowalne.

Reklama

Sędzia Baran podkreśliła m.in., że z materiału dowodowego zebranego w sprawie i z zeznań świadków wynika, że profesor nie żądał od osób, które wręczyły mu później korzyści majątkowe, łapówek i nie uzależniał od tego leczenia pacjentów. Równocześnie - jak powiedziała - nie oponował, kiedy pieniądze i drobne prezenty mu wręczano.

Dodała, że na leczenie przyjmował osoby, które były w bardzo ciężkim stanie i - jak powiedziała - "w kilku przypadkach prawdopodobnie te osoby nie zostałyby przyjęte na leczenie przez żadnego innego lekarza". Przywołała też przykład jednej z kobiet, która podczas procesu podkreślała, że dzięki profesorowi jej mąż mógł poznać swoje wnuki, bo przedłużył mu życie o kilka lat.

Profesor został też uznany winnym mobbingu, znęcania się nad trzema podwładnymi mu lekarzami. Jak wyjaśniała sędzia, miał nie tylko podważać ich umiejętności, ale także utrudniać im zdobywanie kwalifikacji i stopni naukowych. "Jeden z lekarzy czas pracy z profesorem określił jako najtrudniejszy i najbardziej traumatyczny w swoim życiu" - powiedziała sędzia. Dodała, że lekarze podkreślali równocześnie, iż nie chcieli rezygnować z pracy, bo tylko w tym miejscu mogli zdobywać potrzebną im wiedzę. Mobbing dotyczył okresu od 1996 r. do 2008 r. Chodzi o trzech lekarzy, którzy po odwołaniu profesora z funkcji szefa kliniki zrobili doktoraty i habilitacje.

CBA zainteresowało się Andrzejem S., byłym konsultantem krajowym w 2007 r. Był wtedy szefem jednej z klinik Centrum Onkologii na Ursynowie. Po godzinach miał przyjmować pacjentów prywatnie w Polskiej Fundacji Europejskiej Szkoły Onkologii. Tam CBA zamontowało kamery, na które miało zgodę sądu.

Z nagrań miało wynikać, że pacjenci przekazywali profesorowi koperty. Łapówki - według prokuratury - sięgały od 200 zł do 10 tys. zł. W sumie nie mniej niż 39 tys. zł. Łapówki S. miał też przyjmować w Centrum Onkologii; poza tym m.in. butelkę wódki dębowej, porto, whisky, kawę i czekoladki. Profesorowi udowodniono pryzmowanie korzyści majątkowych od 21 osób.

To profesor - jak wynikało z ustaleń śledztwa - decydował o kolejce do kliniki. Łapówki miał przyjmować za przyspieszenie przyjęcia do kliniki, zapewnienie właściwego zaangażowania w przebieg dalszego leczenia, opiekę i przyjęcie na leczenie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne