Reklama

​Prezydent stolicy zaprezentował program "Warszawa dla uczniów"

100 zł rocznie dla każdego warszawskiego ucznia, 15 nowych szkół w stolicy, podwyżki dla nauczycieli i indywidualne doradztwo dla nastolatków - przewiduje m.in. program "Warszawa dla uczniów", który zaprezentował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski wraz z wiceprezydent stolicy Renatą Kaznowską przedstawił we wtorek w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima na warszawskiej Woli program "Warszawa dla uczniów".

Trzaskowski zaznaczył, że edukacja jest dla niego "niesłychanie istotna", zarówno jako dla prezydenta stolicy, jak i dla rodzica oraz wykładowcy akademickiego. "Wydajemy na edukację prawie 5 mld zł z budżetu miasta corocznie" - podał.

100 zł dla każdego ucznia

Podkreślił, że program "Warszawa dla uczniów" przewiduje realizację jednej z jego zapowiedzi wyborczych, czyli przeznaczenia dodatkowych pieniędzy - 100 zł rocznie - dla każdego warszawskiego ucznia. Pieniądze mają być przeznaczone na finansowanie udziału w wydarzeniach kulturalnych, naukowych i sportowych odbywających się poza szkołą.

Reklama

Jak poinformował Trzaskowski, w marcu tego roku dyrektorzy stołecznych szkół dostaną na ten cel 15 mln zł z budżetu miasta. Następnie pieniądze będą dzielone na klasy, a później trafią do poszczególnych uczniów.

Infrastruktura i doradztwo

Kolejny element programu "Warszawa dla uczniów" to infrastruktura. "Zapowiadamy budowę kolejnych szkół w bardzo wielu dzielnicach, tam, gdzie te potrzeby są olbrzymie" - mówił Trzaskowski. "Piętnaście nowych szkół dla ponad 10 tys. uczniów" - zapowiedział.

W programie "Warszawa dla uczniów" znajdzie się również doradztwo dla uczniów. "To jest sprawa niesłychanie istotna, zwłaszcza dzisiaj, w tych chaotycznych czasach, ważne jest, by rozmawiać z uczniami szkół, jakie przed nimi można zarysować perspektywy" - mówił prezydent stolicy. Wskazał, że organizowane są Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego, by uczniowie wiedzieli, jakie są w mieście możliwości dotyczące kształcenia i podejmowania pracy.

Problem podwójnego rocznika

Trzaskowski zwrócił uwagę na sytuację tzw. podwójnego rocznika. W związku z reformą edukacji - likwidacją gimnazjów i wydłużeniem nauki w szkołach podstawowych - wiosną tego roku o przyjęcie do szkół średnich będą się ubiegali uczniowie z pierwszego rocznika kończącego ośmioletnią szkołę podstawową i ostatniego rocznika kończącego gimnazjum. "To nie było proste znalezienie dodatkowych miejsc, ponieważ zamiast 19 tys. uczniów 40 tys. uczniów musi znaleźć swoje miejsce w szkołach, ale udało nam się z tym problemem poradzić" - powiedział.

Obietnice dla nauczycieli

Mówił również o zapowiadanej w kampanii wyborczej obietnicy podwyżek płac dla nauczycieli. "Już na sesji marcowej (Rady Miasta - PAP) będzie konkretna uchwała, oczywiście, tak jak zapowiadałem, z wyrównaniem od stycznia" - zapewnił. Zgodnie z projektem uchwały dodatkowe podwyżki z budżetu miasta mają otrzymać nauczyciele stażyści, nauczyciele kontraktowi i część nauczycieli mianowanych.

"Zależy nam na tym, żeby nasi młodzi warszawiacy mieli szanse na korzystanie z najlepszej edukacji, żeby mieli szansę się rozwijać i stąd jest ten program, jest realizowany w pierwszej kolejności, i stąd też zawiera on tak wiele elementów" - powiedział Trzaskowski.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama