Reklama

Reklama

Prawie 17,5 tys. nielegalnych tabletek w bagażach obywateli Polski i Chin

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej na warszawskim lotnisku Chopina zatrzymali prawie 17,5 tys. nielegalnie przywiezionych tabletek w bagażach obywateli Polski i Chin - poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę IAS w Warszawie funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej na lotnisku Chopina skierowali do kontroli z korytarza "Zielona linia - nic do zgłoszenia" obywatela Polski, który przyleciał z Turcji. - W bagażu podróżnego znajdowały się różnego rodzaju produkty lecznicze, m.in. hormony, które stosowane są również jako środki dopingujące. Łącznie ujawniono 5 660 szt. tabletek oraz 15 szt. wstrzykiwaczy z hormonem - podała Justyna Pasieczyńska.

- Kolejną próbę przemytu produktów farmaceutycznych mundurowi wykryli u obywatela Chin, który przyleciał z Tiencin. W trzech bagażach było aż 10 rodzajów leków w postaci 11 815 szt. tabletek: m.in. przeciwcukrzycowe oraz działające na układ sercowo-naczyniowy - powiedziała.

Reklama

Faktyczny skład tabletek nieznany

Wskazała, że obaj podróżni nie posiadali wymaganych dokumentów na przywóz ujawnionych środków farmaceutycznych. - Leki i wstrzykiwacze zatrzymano, a podróżni zostali ukarani mandatami karnymi - podkreśliła.- Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, bez zezwolenia na własne potrzeby lecznicze, można przywieźć z zagranicy produkt leczniczy w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań - przypomniała.

Zaznaczyła, że farmaceutyki pochodzące z nieznanych źródeł mogą być niebezpieczne. - Nie wiemy, w jakich warunkach były produkowane i przechowywane, a także jaki jest ich faktyczny skład - przekazała.

- Jeśli decydujemy się na zakup leków poza legalnymi punktami sprzedaży, musimy pamiętać, że możemy kupić lek podrobiony, zawierający nieprawidłową ilość substancji czynnej lub posiadający składniki, które stanowią zagrożenie dla życia - dodała rzeczniczka IAS w Warszawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje