Reklama

Policja: Zakończyła się dostawa 478 oznakowanych policyjnych motocykli

Zakończyła się realizacja zamówienia 478 oznakowanych policyjnych motocykli bmw R 1250 RT - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak wyjaśnił, ostatnie 25 odebranych jednośladów trafiło do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. To największy projekt zakupu motocykli w historii policji.

Uroczyste przekazanie ostatniej partii motocykli bmw dla policji odbyło się 24 listopada 2022 roku w hangarze Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP na lotnisku Warszawa-Babice. Udział w nim wzięli m.in. pierwszy zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, dyrektor Generalny BMW Group Polska Christian Haririan, dyrektor BMW Motorrad Polska Karol Kostrzewa oraz dyrektorzy Biur Ruchu Drogowego, Logistyki, Finansów i Komunikacji Społecznej.

- To największy projekt zakupu motocykli w historii Policji. Jest niezwykle ważny, bo został zrealizowany kompleksowo. Policjanci otrzymali nie tylko jeden z najnowocześniejszych motocykli, ale użytkownicy zostali też przeszkoleni, otrzymali kaski i systemy łączności, a wkrótce będą kombinezony, nasz nowatorski pomysł - mówił podczas uroczystości nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Reklama

Motocykle zaawansowane technicznie

Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał, że nowe motocykle są zaawansowane technologicznie. - Te 25 sztuk posłuży do szkolenia kolejnych pokoleń policjantów pełniących służbę na polskich drogach. Jak ważne są szkolenia z jazdy motocyklem, nie trzeba nikogo przekonywać. Niech będzie przykładem wrześniowa interwencja policjanta ze Słupska" - podkreślił policjant.

- Na początku września patrol słupskiej drogówki pełnił służbę na nowych bmw, a była to dopiero druga służba na tych ciężkich maszynach. Podczas patrolu próbowali zatrzymać motocyklistę do kontroli, gdy ten nagle przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli w pościg. Jeden z policjantów ścigał nietrzeźwego motocyklistę przez blisko 15 km, pędzącego momentami powyżej 220 km/h. Na jednym z zakrętów uciekający kierowca stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się. Ścigający go policjant bez problemu pokonywał zakręty, utrzymywał niewielki dystans i sprawnie wyhamował, by ująć motocyklistę, co nie byłoby takie łatwe, gdyby nie szkolenia - tłumaczył.

Silnik o mocy 136 KM

Wskazał, że 478 nowych motocykli dołączono do policyjnej floty w ramach projektu "Bezpieczniej na drogach - motocykle dla służby ruchu drogowego" współfinansowanego z funduszy europejskich i budżetu państwa. - Ten model ciężkiego motocykla jest znany polskim policjantom w starszej wersji. Tego roku nowe modele R 1250 RT trafiły do jednostek tworząc wspólnie z poprzednikami dużą siłę na drogach - podał.

Podkreślił, że motocykle są wyposażone w dwucylindrowy silnik o mocy 136 KM i pojemności 1254 ccm, co przy wadze prawie 280 kg daje 3,4 sekundy do 100 km/h. - Sześciostopniowa skrzynia przenosi moment obrotowy dość łagodnie, ale gdy trzeba z łatwością przejdzie do agresywnej jazdy. Hamulce z ABS i kontrola trakcji znacznie zwiększają bezpieczeństwo jazdy, a duży wyświetlacz na kokpicie ułatwia kontrolę systemów - zaznaczył.

- Policjanci drogówki doceniają stabilność prowadzenia i doskonałą manewrowość oraz znakomite hamulce, a regulowana wysokość szyby, wbudowana nawigacja i podgrzewana kanapa wprowadzają elementy komfortu podczas pełnienia służby - dodał nadkomisarz.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy