Reklama

Płock: Napis "Piekło kobiet" na murze katedry

Na murze zabytkowej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku pojawiło się napisane czerwonym sprajem hasło "Piekło kobiet". Sprawę zgłosił policji miejscowy proboszcz.

- Mamy dokumentację do tej sprawy. Prowadzimy czynności - powiedziała w poniedziałek 26 października Krystyna Kowalska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Pytana o szczegóły, w tym czy wytypowano osoby podejrzewane o wymalowanie napisu, odparła, iż jest "za wcześnie, żeby podawać takie informacje". Jak wyjaśniła, zawiadomienie "w sprawie zniszczenia mienia" złożył proboszcz parafii katedralnej ks. kanonik Stefan Cegłowski.

"Jestem gotów wycofać skargę, porozmawiać ze sprawcami"

- Informację o napisie: 'piekło kobiet' na murze katedry otrzymałem w niedzielę rano, zatem mógł on zostać umieszczony być może w sobotę w nocy. Złożyłem zgłoszenie na policję. Teraz pozostaje kwestia ustaleń z konserwatorem na temat usunięcia tego napisu - powiedział ks. Cegłowski. 

Reklama

- Gdyby zgłosili się twórcy tego napisu, jestem gotów z nimi porozmawiać, wycofać skargę na policji, oczywiście o ile rozmowa ta przyniosłaby jakiś owoc, wyrażenie żalu i zadośćuczynienie - dodał proboszcz płockiej parafii katedralnej.

Jedna z pięciu najstarszych w kraju

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, która została wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-44, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. To największa nekropolia Piastów.

W płockiej bazylice spoczywają średniowieczni książęta: Władysław I Herman oraz jego syn Bolesław III Krzywousty, za których panowania Płock był stolicą Polski. Pochowanych jest również 14. książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Znajdują się tam również szczątki księżniczki Gaudemundy-Zofii, córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego.

Wzniesiona w stylu romańskim płocka katedra od chwili konsekracji była przez wieki wielokrotnie przebudowywana - np. na przełomie XIII i XIV wieku dobudowano gotyckie wieże, a w XVI wieku renesansową kopułę na skrzyżowaniu naw. Ostatnia przebudowa świątyni, dokonana według projektu znanego architekta Stefana Szyllera, miała miejsce w latach 1903-1915. Z granitowych kamieni odbudowano wtedy m.in. dolne partie murów, górne części zrekonstruowano z nowej cegły, a w miejscu drewnianego chóru wzniesiono nowy, murowany.

W 1910 r. papież Pius X wyróżnił płocką katedrę tytułem Bazyliki Mniejszej - jest to godność nadawana kościołom, które w szczególny sposób wyróżniają się wartością zabytkową, liturgiczną i duszpasterską oraz są celem licznych pielgrzymek. Od wielu lat w bazylice prowadzone są prace konserwatorskie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy