Reklama

Reklama

Ogniska wścieklizny na Mazowszu. Wskazano zagrożone tereny

U lisa w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna w powiecie otwockim (woj. mazowieckie), potwierdzono wściekliznę. Powiat ten, a także powiat miński i dwie dzielnice w Warszawie (Wawer i Wesoła) zostały wskazane jako zagrożone chorobą.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł na wniosek Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła).

Obszarem zagrożonym wścieklizną zostały objęte: w Wawrze część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, a od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni. W Wesołej jest to część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski.

Reklama

W powiecie mińskim rozporządzenie dotyczy Sulejówka. W powiecie mińskim w gminie Halinów rozporządzeniem objęto Długą Kościelną - część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego oraz Długą Szlachecką - część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także Grabinę i Halinów (część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej), a także Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny i miejscowość Stary Konik. 

Z kolei w powiecie otwockim w gminie Wiązowna są to miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt.

Obowiązki mieszkańców

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Pozostałe zwierzęta powinny przebywać w ogólnikach lub w zamkniętych wybiegach.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, a także zakaz organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych.

Wścieklizna jest niezwykle groźna

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt (atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych), która podlega obowiązkowi zwalczania. 

Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C przeżywa pięć minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. 

Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy