Odetchnij czystym powietrzem!

Smog to problem, który wpływa na jakość i komfort życia w Polsce. Choć od lat organizacje ekologiczne nawołują do walki z nim, to Polacy wciąż nie zdają sobie sprawy, jak poprawić jakość powietrza. Nie wiedzą również, jakie konsekwencje niesie za sobą życie w tonącym w smogu mieście.

Smog to słowo powstałe ze zbitki dwóch angielskich wyrazów "smoke" (dym) i "fog" (mgła). Oznacza ono niekorzystne zjawisko atmosferyczne, które jest wynikiem naturalnych zmian pogodowych (na przykład mgły) i działalności człowieka. Największy smog pojawia się zimą (spowodowane jest to emisją pyłów z pieców i zwiększonym ruchem samochodowym).

Polska na szarym końcu Europy

Od wielu lat każdej zimy stacje badania powietrza w wielu dużych miastach notują przekroczenie stężenia szkodliwego pyłu PM10 nawet o kilkaset procent. Według danych z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska  z 2018 r., w roku poprzedzającym na ok. 90 procentach powierzchni Polski przekraczano dozwolone stężenie wybranych substancji w powietrzu.

Komisja Europejska uznała powietrze w naszym kraju za jedno z najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej. Jak szacuje Europejska Agencja Środowiska, z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 45 000 mieszkańców Polski!

Wpływ smogu na zdrowie

O tym, że smog wpływa na nasze zdrowie wiadomo od dawna. Niestety, jest on najbardziej niebezpieczny dla układu oddechowego. Oddychając "wciągamy" zawieszone w nim pyły, które docierają nawet do najmniejszych oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Te zaś nie tylko drażnią te organy, ale i wywołują stany zapalne, mogą spowodować alergię, choroby układu krążenia i płuc. Udowodniono, że smog bardzo istotnie przyczynia się do powstawania nowotworów płuc.

Na powiązane ze smogiem choroby szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Przy dużym zanieczyszczeniu powietrza najmłodsi mają problemy z koncentracją i są bardziej podatni na anemię. Wysokie stężenie zanieczyszczeń w przypadku seniorów może doprowadzić do zaostrzenia chorób układu oddechowego, na które i tak już przewlekle cierpią (astmę, POChP, duszność itp.). Przed smogiem chronić powinny się także kobiety w ciąży. Naukowcy obliczyli, że na terenach o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza dzieci rodzą się mniejsze i częściej zdarzają się wcześniacze porody.

Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym smogiem środowisku ma również bardzo szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Może przyspieszać degenerację mózgu, pogarszać koncentrację i przyczyniać się do udarów. Szczególnie niebezpieczny jest zawieszony w smogu rakotwórczy benzopiren, który kumuluje się w organizmie i po latach wywołuje choroby nowotworowe.

Jak się bronić?

Przede wszystkim należy śledzić alerty smogowe. Jeżeli poziom zanieczyszczeń jest wielokrotnie przekroczony, wychodzenie z domu nie jest wskazane. Zwłaszcza ciężarne, osoby starsze i dzieci powinny w tym czasie  pozostać w zamkniętych pomieszczeniach (lekarze nie zalecają otwierania okien, by nie wpuścić toksycznych pyłów). W czasie przekroczenia poziomów alarmowych nie powinno się uprawiać sportów na powietrzu. Aby poprawić jakość powietrza w domu, warto zaopatrzyć się w rośliny "antysmogowe" - doskonale sprawdzi się bluszcz, paproć, sansiwera czy zielistek Sternberga. Na rynku znaleźć można także urządzenia, które filtrują powietrze w mieszkaniu. Wychodząc z domu, warto założyć maskę antysmogową.

Każdy ma wpływ na zmniejszenie smogu

Walka ze smogiem wymaga zaangażowania całego społeczeństwa, ale każdy może zrobić coś, by chociaż w niewielkim stopniu poprawić jakość powietrza w swoim otoczeniu. Do powstawania smogu najaktywniej przyczyniają się piece węglowe, jak również spaliny samochodowe. Dzięki kilku zmianom w swoim życiu, można przyczynić się do obniżenia poziomu emisji zanieczyszczeń powietrza . Po pierwsze, wymień piec na bardziej wydajny. Zapytaj o dotację w Urzędzie Gminy lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po drugie, oszczędzaj energię i zaplanuj termomodernizację  domu (np. wymianę grzejników, okien, docieplenie ścian i dachu). Pod żadnym pozorem nie pal odpadów w piecu! Unikaj także palenia substancjami, które są nie tylko niskokaloryczne, ale także wysokoemisyjne  - jak miałem, mułem, flotem lub pyłem. Staraj się ograniczyć jazdę samochodem. Gdy to możliwe, wybieraj komunikację miejską  lub rower. Jeżeli już zdecydujesz się na jazdę autem, wyłącz silnik stojąc w korku. W polskich miastach brakuje terenów zielonych, dlatego staraj się sadzić rośliny wszędzie tam, gdzie to możliwe. "Zielone płuca" bardzo pomogą w walce ze smogiem.


Publikacja w ramach edukacyjnego programu ekologicznego Wojewody Mazowieckiego "Czyste mazowieckie"" została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl Więcej informacji uzyskasz na stronach: www.gov.pl/web/uw-mazowiecki; www.powietrze.gios.gov.pl oraz korzystając z bezpłatnej aplikacji: RSO (Android, Apple-IOS, Windows Phone) #CzysteMazowieckie

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne