Odetchnij czystym powietrzem!

Smog to problem, który wpływa na jakość życia w Polsce. Choć od lat organizacje ekologiczne nawołują do walki z nim, to Polacy wciąż nie zdają sobie sprawy, jak poprawić jakość powietrza. Nie wiedzą również, jakie konsekwencje niesie za sobą życie w tonącym w smogu mieście.

Smog to słowo powstałe ze zbitki dwóch angielskich wyrazów "smoke" (dym) i "fog" (mgła). Oznacza ono niekorzystne zjawisko atmosferyczne, które jest wynikiem naturalnych zmian pogodowych (na przykład mgły) i działalności człowieka. Największy smog pojawia się zimą (spowodowane jest to emisją pyłów z pieców i zwiększonym ruchem samochodowym).

Polska na szarym końcu Europy

Od wielu lat, każdej zimy stacje badania powietrza w wielu dużych miastach notują przekroczenie stężenia szkodliwego pyłu PM10 nawet o kilkaset procent. Według danych z raportu Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska z 2014 roku prawie na 90 procentach powierzchni Polski przekraczano dozwolone stężenie pyłów.

Komisja Europejska uznała powietrze w naszym kraju za najbardziej zanieczyszczone w całej Unii Europejskiej. Jak szacuje Europejska Agencja Środowiska, z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 42 000 mieszkańców Polski!

Wpływ smogu na zdrowie

O tym, że smog wpływa na nasze zdrowie wiadomo od dawna. Niestety, smog jest najbardziej niebezpieczny dla układu oddechowego. Oddychając "wciągamy" zawieszone w nim pyły, które docierają nawet do najmniejszych oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Nie tylko drażnią te organy, ale i wywołują stany zapalne, mogą spowodować alergię, choroby układu krążenia i płuc. Udowodniono, że smog bardzo istotnie przyczynia się do powstawania nowotworów płuc.

Na powiązane ze smogiem choroby szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Przy dużym zanieczyszczeniu powietrza dzieci mają problemy z koncentracją i są bardziej podatne na anemię. Wysokie stężenie zanieczyszczeń w przypadku seniorów może doprowadzić do zaostrzenia chorób układu oddechowego, na które i tak już przewlekle cierpią (astmę, POChP, duszność itp.). Przed smogiem chronić powinny się także kobiety w ciąży. Naukowcy obliczyli, że na terenach o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza dzieci rodzą się mniejsze i częściej zdarzają się wcześniacze porody.Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym smogiem środowisku ma również bardzo szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Może przyspieszać degenerację mózgu, pogarszać koncentrację i przyczyniać się do udarów. Szczególnie niebezpieczny jest zawieszony w smogu rakotwórczy benzopiren, który kumuluje się w organizmie i po latach wywołuje choroby nowotworowe.

Jak się bronić?

Walka ze smogiem wymaga zaangażowania całego społeczeństwa, ale każdy może zrobić coś, by chociaż w niewielkim stopniu poprawić jakość powietrza w swoim otoczeniu. Przede wszystkim należy śledzić alerty smogowe. Jeżeli poziom zanieczyszczeń jest wielokrotnie przekroczony, wychodzenie z domu nie jest wskazane. Zwłaszcza ciężarne, osoby starsze i dzieci powinny w tym czasie siedzieć w zamkniętych pomieszczeniach (lekarze zakazują otwierania okien, by nie wpuścić toksycznych pyłów). W czasie podwyższonego smogu nie powinno się uprawiać sportów na powietrzu. Aby poprawić jakość powietrza w domu, warto zaopatrzyć się w rośliny "antysmogowe" - doskonale sprawdzi się bluszcz, paproć, sansiwera, czy zielistek Sternberga. Na rynku znaleźć można także urządzenia, które filtrują powietrze w mieszkaniu. Wychodząc z domu, warto założyć maskę antysmogową.

Każdy ma wpływ na zmniejszenie smogu

Do powstawania smogu najaktywniej przyczyniają się piece węglowe i spaliny samochodowe. Dzięki kilku zmianom w swoim życiu, można przyczynić się do obniżenia poziomu emisji spalin i pyłu. Po pierwsze, wymień piec na bardziej wydajny. Zapytaj o dotację w Urzędzie Gminy lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po drugie, oszczędzaj energię i zaplanuj termoizolację domu (np. wymianę grzejników, okien, docieplenie ścian). Pod żadnym pozorem nie pal śmieci w piecu! Unikaj także palenia miałem, mułem, flotem lub pyłem. Staraj się ograniczyć jazdę samochodem. Gdy to możliwe, wybieraj komunikacje miejsca lub rower. Jeżeli już zdecydujesz się na jazdę autem, wyłącz silnik stojąc w korku. W polskich miastach brakuje terenów zielonych, dlatego staraj się sadzić rośliny wszędzie tam, gdzie to możliwe. "Zielone płuca" bardzo pomogą w walce ze smogiem.

"Publikacja w ramach edukacyjnego programu ekologicznego "Czyste powietrze w województwie mazowieckim" została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl  Więcej informacji uzyskasz na stronach: www.mazowieckie.pl; www.powietrze.gios.gov.pl oraz korzystając z bezpłatnej aplikacji: RSO (Android, Apple-IOS, Windows Phone) #CzysteMazowieckie".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy