Reklama

"Nycz Tower". Archidiecezja warszawska odpiera zarzuty

"​Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ani żaden inny reprezentant archidiecezji nie naciskał i nie wpływał na władze samorządowe Warszawy, aby uzyskać jakiekolwiek rozstrzygnięcie w sprawie projektu inwestycyjnego Roma Tower" - czytamy w czwartkowym oświadczeniu radcy prawnego archidiecezji. To odpowiedź na medialne publikacje dotyczące budowy wieżowca w centrum stolicy.

Archidiecezja warszawska odniosła się do dwóch artykułów OKO.press: "Nycz Tower. Kulisy największej inwestycji kościoła w Polsce" oraz "Nycz Tower. Jak kard. Nycz przechytrzył belgijskiego developera". 

Portal pisał m.in.: "Kardynał Nycz na działce w sercu Warszawy mógł zbudować 42-metrowy budynek. Ale to nie wystarczyło. Wbrew urzędnikom i mieszkańcom, z pomocą Hanny Gronkiewicz-Waltz i zaprzyjaźnionego dewelopera postawi aż 170-metrowy drapacz chmur, zwany 'Nycz Tower'".

OKO.press podało również, że "Kościół 'torpeduje' własną inwestycję, pozbywa się niewygodnego belgijskiego wspólnika i z innym deweloperem szykuje budowę 170-metrowej 'Nycz Tower'".

Reklama

Przedstawiciel archidiecezji: Nikt nie wpływał na władze Warszawy

Oświadczenie w imieniu archidiecezji wydał radca prawny Artur Nowicki. Stwierdził, że choć "metropolita warszawski w trakcie kilkunastu lat sprawowania posługi w Warszawie wielokrotnie spotykał się ze środowiskiem samorządowym", także "w okresie po 2011 r.", to "nie organizował ani nie inicjował spotkań w celu rozmowy w sprawach projektu Roma Tower".

Nowicki napisał również, że kard. Nycz, ani żaden inny reprezentant archidiecezji warszawskiej, "nie naciskali i nie wpływali na władze samorządowe Warszawy, aby uzyskać jakiekolwiek rozstrzygnięcie w sprawie tego projektu inwestycyjnego". Jak czytamy w oświadczeniu, "przedsięwzięcie inwestycyjne pod nazwą 'Roma Tower' prowadzi specjalnie powołana w tym celu spółka PW, w której za sprawy merytoryczne odpowiada renomowany polski deweloper BBI Development SA.".

"Stanowczo i jednoznacznie stwierdzam, że opublikowana w artykule OKO.press informacja o tym, że ks. kard. Kazimierz Nycz zaprosił na spotkanie burmistrzów warszawskiej dzielnicy Śródmieście, by omawiać z nimi projekt Roma Tower oraz, że w spotkaniu tym uczestniczył wiceprezes BBI Development SA pan Rafał Szczepański jest całkowicie nieprawdziwa" - zapewnił radca archidiecezji.

Radca: Kard. Nycz nie uczestniczył w organizacji projektu, ani jego wykonawstwie

Artur Nowicki dodał, że spotkanie odbyło się na prośbę gości. "Pierwotnie uczestniczyć miał w nim ówczesny burmistrz Śródmieścia wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Siepielskim. Z jakiegoś powodu burmistrz nie mógł uczestniczyć i jego miejsce zajął drugi z zastępców burmistrza Paweł Suliga. Zmiana nastąpiła w ostatniej chwili" - napisał.

Prawnik poinformował, że spotkanie dotyczyło innego tematu, a sprawę Roma Tower poruszył Paweł Suliga. "Sam z siebie sugerował zmiany w projekcie. Ks. kardynał nie odniósł się do tych kwestii, gdyż sprawami merytorycznymi zajmowała się i zajmuje spółka BBI Development SA. W spotkaniu tym nie uczestniczył wiceprezes BBI Development SA Rafał Szczepański" - zwrócił uwagę Nowicki.

W dokumencie zaznaczono, że kard. Nycz "nie uczestniczył w organizowaniu i wykonywaniu projektu realizowanego przez belgijskiego dewelopera i parafię św. Barbary".

 "Partnerem rzeczonego dewelopera była wymieniona parafia jako kościelna osoba prawna w rozumieniu ustawy z dnia 17 marca 1989 roku o stosunku Państwa Polskiego do Kościoła Katolickiego. Jako biskup diecezjalny, w rozumieniu prawa kanonicznego, wespół z kanonicznie do tego powołanym Urzędem Ekonoma Diecezjalnego, sprawuje wyłącznie nadzór nad dobrami materialnymi Kościoła. Decyzje podejmują reprezentanci konkretnych kościelnych osób prawnych w ramach prawnych procedur określonych szczegółowo Kodeksem prawa kanonicznego - w tym przypadku proboszcz parafii" - przekonuje radca prawny Artur Nowicki.

Oświadczenie: Z belgijską firmą zawarto ugodę

Jak zapewnił, "współpraca z belgijskim deweloperem zakończyła się ugodą satysfakcjonującą wszystkich zainteresowanych". Dodał, że ugoda została wykonana.

W oświadczeniu czytamy ponadto: "Gospodarowanie gruntem kościelnym w sposób transparenty i efektywny ma na celu realizację wielu celów, które nie mogłyby zostać osiągnięte w przypadku mniej dochodowej sprzedaży gruntu". 

Wymieniono, że "są wśród nich: pomoc domom samotnej matki, wsparcie Caritasu, renowacja kościelnej substancji zabytkowej na terenie archidiecezji warszawskiej, budowa nowoczesnego metropolitarnego centrum ewangelizacyjnego na terenie parafii św. Barbary oraz wiele innych". 

"Dlatego archidiecezja warszawska zdecydowała się na współpracę z renomowanym polskim deweloperem - BBI Development SA, który w 2011 r. podjął się realizacji projektu inwestycyjnego Roma Tower" - podsumował Nowicki.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kardynał Nycz

Reklama

Reklama

Reklama