Reklama

Reklama

Noc Muzeów 2010 w polskich miastach

Setki muzeów, galerii, bibliotek w całej Polsce wezmą udział w tegorocznej, siódmej Nocy Muzeów. W większości miast bezpłatne nocne zwiedzanie odbędzie się z soboty na niedzielę, jednak w Krakowie placówki otworzą się przed gośćmi z piątku na sobotę.

Noc Muzeów w Krakowieodbędzie się tradycyjnie z piątku na sobotę, a nie - jak w innych miastach Polski i Europy - z soboty na niedzielę. Dla zwiedzających swoje podwoje otworzą 23 instytucje. Jako jedna z największych atrakcji tegorocznej Nocy zapowiadane jest zwiedzanie podziemi Rynku Głównego i Sukiennic.

Reklama

Pod płytą Rynku, gdzie za kilka miesięcy otwarta zostanie podziemna trasa turystyczna, będzie można zobaczyć odkryte przez archeologów pozostałości XII-wiecznego cmentarzyska, dawnych Kramów Bogatych i pomieszczeń tzw. Wielkiej Wagi. Podziemia będą dostępne dla niepełnosprawnych.

Podczas Nocy Muzeów w Warszawie 158 instytucji otworzy się - z soboty na niedzielę - przed zwiedzającymi. Oprócz wielu stołecznych muzeów i galerii zwiedzić będzie można m.in. Sejm, Senat i Belweder. IPN po raz pierwszy w historii zaprezentuje zwiedzającym salę reprografii, w której digitalizuje się zasób archiwalny Instytutu. Archiwiści przedstawią proces skanowania zbiorów przy wykorzystaniu specjalistycznych skanerów. Po raz drugi udostępniony zostanie magazyn archiwalny IPN. Otwarta będzie także Giełda Papierów Wartościowych - w Sali Notowań można będzie uderzyć w dzwon giełdowy.

W Noc Muzeów w Łodzistare talerze, wiatraki pokojowe, anteny telewizyjne pamiętające czasy radzieckiego telewizora Rubin oraz inne niepotrzebne przedmioty, które mają wartość historyczną, będzie można przynieść do Muzeum Fabryki i sprzedać.

Waluta, która będzie obowiązywała przy tych transakcjach, to replika historycznych rubli z czasów łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego oraz akcje giełdowe jego fabryki. Zdaniem Piotra Prusinowskiego z Muzeum Fabryki, nawet za puste opakowanie po Lentilkach albo butelkę po occie sprzed 15 lat będzie można dostać "niezłą sumkę, jeśli tylko ktoś umie się targować".

Pokaz pracy staroegipskiej przychodni, prezentację wioski indiańskiej oraz kolekcji dzieł sztuki z wizerunkiem kościotrupa zaplanowano w ramach Nocy Muzeów w Poznaniu. W wydarzeniu weźmie udział kilkanaście instytucji.

- Tegoroczną imprezę organizujemy pod hasłem "Niedostrzegane...", chcemy pokazać to, czego w muzeum na co dzień nie widać, kolekcje, których zazwyczaj się nie wystawia. Pokażemy też sekrety pracy muzealników - podkreśla Marcin Szeląg z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W Instytucie Pamięci Narodowej, podczas Nocy Muzeów w Lublinie prezentowane będą filmy i materiały archiwalne dotyczące działań opozycji i aparatu władzy PRL na Lubelszczyźnie. Zaprezentowane zostaną m.in. dokumenty operacyjne służby bezpieczeństwa dotyczące studenckiego święta "Kozienalia" w 1973 roku.

Niektórzy studenci usłyszeli wtedy zarzuty godzenia w sojusz polsko-radziecki za to, że na koszulkach nosili napis "Nie lubię ruskich pierogów" lub na oknie akademika pastą do zębów wymalowali: "Niech żyje Związek Radziecki, ale na własny rachunek".

Twórczości Tadeusza Kantora będzie poświęcona tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę, na której znalazły się rekwizyty i fragmenty dekoracji z przedstawień Kantora oraz fotografie, obrazy i zestawy rysunków będących szkicami do spektakli. Zostaną również wyświetlone filmy poświęcone twórczości Kantora, m.in. "Umarła klasa" zrealizowana przez Andrzeja Wajdę oraz "Kantor tu jest" w reżyserii Dietricha Mahlowa.

W Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego podczas Nocy Muzeów w Szczecinie po raz pierwszy zostaną pokazane eksponaty, które trafiły do szczecińskiej placówki w ramach ubiegłorocznej wymiany archeologicznej pomiędzy Polską a˙Niemcami. Zwiedzający zobaczą m.in. obiekty ze złota i bursztynu, wśród których znajduje się słynny bursztynowy niedźwiadek zwany "Żelkiem" - talizman sprzed kilku tysięcy lat, o którego posiadanie zabiegają władze Słupska, twierdząc, że przynosił on niegdyś temu miastu szczęście.

Podczas Nocy Muzeów w Olsztynie, w Muzeum Warmii i Mazur, będzie można zobaczyć - prawdopodobnie już po raz ostatni - sarkofag ze szczątkami Mikołaja Kopernika, wystawiony w sali biskupa Marcina Kromera. 22 maja szczątki astronoma zostaną złożone w archikatedrze we Fromborku. Olsztyńska noc muzeów w dużej części poświęcona będzie właśnie Kopernikowi. Po raz pierwszy pokazane zostanie w Olsztynie I wydanie "De revolutionibus". Zostało ono wypożyczone z Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Węgierską Noc Muzealną organizuje - w ramach Nocy Muzeów w Radomiu - Muzeum im. Jacka Malczewskiego wspólnie z zaprzyjaźnioną placówką muzealną w Nyiregyhazie na Węgrzech. Obejrzeć będzie m.in. ekspozycję regionalnych strojów węgierskich. Zorganizowane zostaną warsztaty kaligraficzne oraz języka węgierskiego. Zaplanowano też pokazy czardasza, projekcje filmów węgierskich i liczne konkursy.

Plenerowy koncert "Myśmy rebelianci - piosenki żołnierzy wyklętych" zespołu De Press zorganizuje w Noc Muzeów w Katowicach oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Na tamtejszym Placu Sejmu Śląskiego muzycy wykonają kompozycje z płyty, na której nagrali niepublikowane dotąd piosenki poetów z szeregów żołnierzy wyklętych. Było to niepodległościowe podziemie walczące przez prawie 10 lat od zakończenia II wojny światowej z sowieckim wojskiem i polskim Urzędem Bezpieczeństwa.

Tegoroczna Noc Muzeów w Opoluupłynie pod znakiem strachów i upiorów. O utopcach, zmorach i innych śląskich demonach opowiedzą etnograf i poeta. W skansenie będzie można też zobaczyć widowiskowy pokaz kucia żelaza czyli "diabelskie igraszki z ogniem". Przestraszeni i rozgrzani zwiedzający zostaną poczęstowani kromką wiejskiego chleba.

Muzeum Dobranocek podczas Nocy Muzeów w Rzeszowie przygotowało dla zwiedzających prezentację produkcji klasycznych filmów rysunkowych. Zwiedzający zobaczą m.in. scenopis z filmu o Bolku i Lolku oraz folie z rysunkami Reksia oraz Bolka i Lolka, przedstawiające kolejne fazy ruchu tych bohaterów. Zapoznają się także z różnorodnymi technikami animacji: lalkową, rysunkową, wycinankową i malarską. Pracownicy muzeum przedstawią cały proces tworzenia tradycyjnego filmu, od pomysłu, poprzez scenopis, szkice, tworzenie folii z wizerunkami postaci i tła, aż do końcowego efektu.

W Noc Muzeów w Muzeum w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) atrakcją może być wystawa meteorytów "Diamenty z kosmosu" zebranych przez Tomasza Jakubowskiego - właściciela jednej z największych kolekcji w Europie. Po raz pierwszy w Nocy Muzeów udział weźmie jedyne w Polsce Muzeum PGR w Bolegorzynie (woj. zachodniopomorskie, powiat drawski, gmina Ostrowice), które utworzono w 2008 roku w dawnym budynku Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Goście Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy podczas Nocy Muzeów dostaną w sobotę wieczorem do ręki prawdziwą broń, mundury polowe i wsiądą do uruchomionych pojazdów bojowych. Do dyspozycji gości zostaną podstawione: rozpoznawczy samochód Dingo, Scout Car i amerykański półgąsienicowy transporter Half-Track, używane przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz świeżo wyremontowana radziecka katiusza na podwoziu ciężarowego ZiS-a.

Noc muzeów 2010 - co polecacie?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne