Reklama

Reklama

Na Radzie Warszawy projekt zmian opłat za żłobek

Wprowadzenie godzinowej opłaty za opiekę w stołecznych żłobkach mają zaproponować władze miasta na czwartkowej sesji Rady Warszawy. Stowarzyszenie "Głos Rodziców" zaapelowało w poniedziałek do prezydent Warszawy i radnych o konsultacje społeczne w tej sprawie.

Od 1 września ubiegłego roku opłaty za żłobek wynoszą miesięcznie 374,22 zł (bez wyżywienia). Wcześniej było to 189 zł. W październiku 2011 r. uchwały Rady Warszawy, które podnosiły ceny, zaskarżyło do sądu Stowarzyszenie "Głos Rodziców". 17 kwietnia tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że miasto musi wprowadzić opłatę godzinową za opiekę w żłobkach.

Reklama

Wicerzecznik ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała w poniedziałek, że projekt wprowadzający opłatę godzinową (1,78 zł) ma trafić na najbliższą sesję Rady Warszawy.

- Zależy nam, by nadal obowiązywały ulgi dla najmniej zarabiających oraz ulga, gdy do żłobka lub przedszkola uczęszcza rodzeństwo - zaznaczyła. Rzecznik powiedziała też, że miasto odwoła się od decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Apel do prezydent Warszawy

"Głos Rodziców" w apelu do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i stołecznych radnych zaznacza, że stawka 1,78 zł za godzinę oznacza, iż rodzice posyłający dzieci do żłobka na 10 godzin dziennie zapłacą za pobyt 373,8 zł miesięcznie - niemal tyle samo co obecnie. Podkreślają, że z kosztami wyżywienia opłata będzie wynosić ok. 500 zł.

- Wprowadzenie stawki, przy której łączna miesięczna opłata (za pobyt w wymiarze 10 godzin dziennie + wyżywienie) wyniosłaby 400 zł, byłoby wyraźnym sygnałem, ze chcą Państwo prowadzić realną politykę prorodzinną - zaznacza stowarzyszenie.

Rodzice podkreślają, że znalezienie na to środków w budżecie tak dużym jak budżet stolicy jest możliwe, biorąc pod uwagę chociażby znacznie wyższe kwoty - rzędu 60 mln złotych - które miasto wydaje na promocję. "Głos Rodziców" zaznacza, że miasta, w których wprowadzono stawki godzinowe oferują wyraźnie niższe opłaty: np. Świdnica - 75 groszy; Wrocław - 1,,45 zł. - Nigdzie kwota ta nie jest wyższa niż 1,50 zł - podkreślają.

Rodzice są zaniepokojeni

Rodzice zaznaczają, że są zaniepokojeni trybem wprowadzenia uchwały. - Nie została ona umieszczona w porządku obrad. Nie upubliczniono jej treści oraz nie stanęła ona na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Przeciwdziałania Patologiom - podkreślają.

Rodzice zwrócili się o przesunięcie głosowania nad projektem uchwały na następną sesję Rady Warszawy i przeprowadzenie w międzyczasie konsultacji społecznych. - Jesteśmy gotowi na konstruktywną, rzeczową rozmowę o nowych propozycjach - podkreślili. Chcą także, aby przedstawiono im dokładne wyliczenia kosztów świadczeń opiekuńczych w żłobkach.

Wicerzecznik ratusza podkreśliła, że rodzice mogą uczestniczyć zarówno w posiedzeniach komisji, jak i sesji Rady Warszawy. - To czas, by wyrazić swoje zdanie i zaproponować coś radnym. Nie jest za późno - powiedziała. Dodała, że projekt nie znalazł się do tej pory w porządku obrad, gdyż wcześniej musi trafić pod obrady komisji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje