Reklama

Reklama

Mazowsze: Cenne znalezisko z czasów II wojny

Wojskowy samolot z czasów II wojny światowej odnaleziony w starorzeczu Bzury w Kamionie na Mazowszu. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, razem z wrakiem odkryto ludzkie szczątki i mundury. Informację o tym przekazano na Gorącą Linię RMF FM.

Na razie wiadomo jedynie, że to wojskowa maszyna sowieckiej armii. Nie jest wykluczone, że mamy do czynienia z jednym z modeli tupolewa.

Członkowie jednego z historycznych stowarzyszeń z Poznania, które odnalazło wrak, rozpoczęli już wydobywanie części maszyny. Na razie udało się natrafić na deskę rozdzielczą, silnik, jedno koło, a także dobrze zachowaną radiostację.

Oprócz tego - jak usłyszał reporter RMF FM - wydobyto dwa szkielety i mundury. Będą je badać antropolodzy. Znalezisko ma trafić do Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Wydobycie całości znaleziska zaplanowano na przyszły weekend.

Polska cmentarzyskiem samolotów z czasów II wojny światowej

Reklama

W czerwcu  tego roku pracownicy mazurskiego Muzeum Ziemi Piskiej odnaleźli szczątki niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej.

Był to uznawany za najlepszy niemiecki myśliwiec z lat 1941-1945 Focke-Wulf Fw 190. Na świecie zachowało się około 20 takich samolotów.

Natomiast w lipcu zeszłego roku z dna Bałtyku podniesiono wrak amerykańskiego samolotu Douglas A-20. Obiekt jest szesnastym zachowanym tego typu zabytkiem na świecie.

Popularny "Douglas Boston" był wykorzystywany także przez lotnictwo brytyjskie, francuskie i sowieckie w walkach z hitlerowcami.

Więcej na temat wraku na stronie RMF24!

Dowiedz się więcej na temat: II wojna światowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje