Reklama

Reklama

Mazowieckie: Powstanie mural upamiętniający Dawida Ben Guriona

W Płońsku pojawi się mural upamiętniający urodzonego w tym mieście Dawida Ben Guriona (1886-1973), jednego z twórców niepodległości i pierwszego premiera Izraela. Mural umieszczony zostanie na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Warszawskiej 6.

Jak poinformował w czwartek Urząd Miasta Płońska, stworzenie muralu to wspólny projekt tamtejszego samorządu i Miejskiego Centrum Kultury oraz Ambasady Izraela w Polsce.

Oficjalna prezentacja

"Rozpoczęcie prac zaplanowano na 30 sierpnia, zaś wykonawcą będzie Bruno Althamer, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, znany m.in. z muralu Kory, znajdującego się w stolicy przy ul. Nowy Świat i muralu Czesława Niemena na warszawskiej Białołęce" - zapowiedział płoński samorząd.

Oficjalna prezentacja muralu planowana jest w trakcie Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbywa się w Płońsku w październiku. W tym roku będzie to już piąta odsłona wydarzenia, anonsowanego w okazjonalnych wydawnictwach fotografią Dawida Ben Guriona, który stoi na głowie - taki motyw znajdzie się też na muralu.

Reklama

- W archiwach zachowało się wiele fotografii Dawida Ben Guriona, stojącego na głowie podczas ćwiczeń gimnastycznych, które wykonywał nawet w podeszłym wieku - powiedział rzecznik prasowy płońskiego Urzędu Miasta Filip Przedpełski. Jak wyjaśnił, Dawid Ben Gurion, jako dziecko, mieszkając jeszcze w Płońsku, często tracił przytomność, co spowodowało, że zaniepokojeni rodzice zdecydowali się na wizytę z synem u lekarza, a ten zalecił mu właśnie tego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne.

- Dawid Ben Gurion wykonywał te ćwiczenia przez całe życie. Ale stanie na głowie, uwiecznione także w projekcie muralu, interpretujemy jeszcze w jeden sposób. Czasem mówimy przecież, że żeby czegoś ważnego dokonać, trzeba "stanąć na głowie". Tak było też w przypadku Dawida Ben Guriona i jego zaangażowania w powołanie państwa Izrael. Chłopak z Płońska, który "stanął na głowie", żeby się udało, i udało się - podkreślił Przedpełski.

Rzecznik płońskiego Urzędu Miasta zaznaczył, że mural pojawi się na kamienicy sąsiadującej z powstającym Domem Dobrej Pamięci, który poświęcony będzie m.in. historii tamtejszej społeczności żydowskiej, w tym także Dawidowi Ben Gurionowi. Placówka o charakterze muzealnym ma zostać otwarta najpóźniej do 2022 r. W zaadaptowanej na ten cel kamienicy, odtworzone zostaną mieszkania żydowskie z przełomu XIX i XX wieku, powstaną też sale multimedialne, w których będą mogły odbywać się np. konferencje naukowe, zajęcia edukacyjne i wystawy czasowe.

Dawid Ben Gurion - sylwetka

Projekt utworzenia Domu Dobrej Pamięci realizuje Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, które jako beneficjent otrzymało prawie 1,7 mln zł unijnego dofinansowania - koszt całego przedsięwzięcia to ponad 2,5 mln zł. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, która funkcjonuje od 25 lat i zajmuje się historią regionu, a znaczna część jej zbiorów dotyczy dziedzictwa polsko-żydowskiego.

Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili prawie 6 tys. mieszkańców Płońska, czyli mniej więcej połowę jego społeczności. Większość zginęła w czasie Holocaustu - w utworzonym przez Niemców płońskim getcie, które istniało w latach 1940-42, lub wywieziona do niemieckich obozów zagłady.

Dawid Ben Gurion urodził się w Płońsku 16 października 1886 r. Współtworzył tam organizacje syjonistyczne, które wspierały emigrację Żydów do Palestyny, będącej częścią ówczesnego Imperium Osmańskiego. Sam osiedlił się tam w 1906 r., kontynuując działalność polityczną. Był m.in. członkiem władz Światowej Organizacji Syjonistycznej i przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Agencji Żydowskiej. Współtworzył socjalistyczno-syjonistyczną partię Mapai, której był liderem.

14 maja 1948 r. Dawid Ben Gurion ogłosił w Tel Awiwie Deklarację Niepodległości Izraela. Został pierwszym premierem tego kraju. Urząd ten sprawował do 1954 r., a także w latach 1955-63. Zmarł 1 grudnia 1973 r. w Ramat Gan. Jego grób znajduje się w Midreszet Ben Gurion w regionie Ramat ha-Negev, z którym Płońsk nawiązał partnerską współpracę w 1997 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje