Reklama

Reklama

Marsz Niepodległości 2021. "Niepodległość nie na sprzedaż"

Z ronda Dmowskiego idzie Marsz Niepodległości. Uczestnicy przechodzą Alejami Jerozolimskimi na błonia Stadionu Narodowego pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż". To największe wydarzenie organizowane w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Za organizację Marszu Niepodległości odpowiadają środowiska narodowe, jednak w tym roku - aby umożliwić jego legalne przejście - nadano mu status formalny zgromadzenia organizowanego przez władze publiczne. Powodem była tocząca się w sądach sprawa rejestracji marszu jako zgromadzenia cyklicznego, w której zapadły orzeczenia niekorzystne dla jego organizatorów.

Zobacz też: Marsz Niepodległości. Tęcza na Moście Poniatowskiego

Tegoroczny marsz przechodzi pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż". Na czele zgromadzenia idą grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające polską husarię oraz wojskowych z okresu II wojny światowej. Obok nich maszerują tysiące uczestników z biało-czerwonymi flagami. Widoczne jest także kilkanaście zielonych flag Obozu Narodowo-Radykalnego.

Reklama

W Marszu Niepodległości bierze udział ponad 100 tys. osób - wynika z informacji przekazanych przez organizatorów.

Na razie nie doszło do żadnych poważnych incydentów.

Marsz Niepodległości. Utrudnienia w Warszawie

W związku ze zgromadzeniem w centrum miasta należy liczyć się z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi. Od rana ruch kołowy wyłączony jest na Alejach Jerozolimskich na odcinku od ronda Czterdziestolatka do al. Poniatowskiego - w tym na moście Poniatowskiego. Utrudnienia dotyczą także ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej, Nowym Świecie na odcinku od ul. Książęcej do ul. Świętokrzyskiej wraz z rondem de Gaulle'a oraz skrzyżowania Alei Jerozolimskich z ulicą Kruczą. Na objazdy kierowany jest szereg linii tramwajowych oraz autobusowych, m.in. te łączące Pragę i Śródmieście oraz przejeżdżające przez Trakt Królewski.

Marsz Niepodległości przejdzie tradycyjną trasą na błonia Stadionu Narodowego. Tam głos mają zabrać liderzy organizacji narodowych, m.in. prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. Zabezpieczeniem zgromadzenia zajmuje się policja i Żandarmeria Wojskowa. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje