Reklama

Reklama

Mała Lenka już po operacji

Pierwszą w Polsce operację wyszczepienia u dziecka wspomagania lewej komory z pozostawieniem własnego serca przeprowadził w czwartek zespół prof. Bohdana Maruszewskiego z Kliniki Kardiochirurgii CZD w Warszawie.

Czteroletniej Lence, której serce zostało uszkodzone przez proces zapalny, wszczepiono sześć miesięcy wcześniej wspomaganie lewej komory serca. Bez tej aparatury nie udałoby się jej przeżyć - jednak trudno żyć w ten sposób bardzo długo. Procedura zazwyczaj kończy się przeszczepieniem serca.

Reklama

Ale, jak wyjaśnił podczas briefingu przed operacją prof. Maruszewski, ponieważ dziewczynka spełniała wszelkie kryteria przewidziane przez procedury, w jej przypadku podjęta została próba odłączenia urządzenia, naprawienia uszkodzeń serca oraz pozostawienie go do podjęcia samodzielnej pracy (przez pół roku mięsień sercowy miał czas się zregenerować). Zabieg wyszczepienia lewej komory przeprowadzany był jedynie kilka razy w skali świata.

Serce Lenki pracuje już samodzielnie

Najpierw odłączono sztuczną lewą komorę - własne serce czteroletniej Lenki podjęło wtedy pracę. Lekarze odczekali około dwóch godzin. Gdyby w tym momencie okazało się, że serce dziecka nie jest wystarczająco wydolne, dziewczynka zostałaby ponownie podłączona do aparatury i czekała na przeszczep serca.

Okazało się jednak że można podjąć próbę całkowitego usunięcia wspomagania. Około godz. 16.15 (łącznie po ok. czterech godzinach) zakończyła się zasadnicza część operacji.

Prawie półtorej godziny później, po zamknięciu klatki piersiowej, dziewczynkę przeniesiono na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Na razie będzie oddychała przez rurkę przy pomocy respiratora.

Profesor jest dobrej myśli

Profesor Maruszewski powiedział dziennikarzom, że jest dobrej myśli, ale "przestanie się martwić dopiero za kilka dni", gdy Lenka zostanie odłączona od respiratora. Profesor jeszcze nie wie co powie Lence, gdy odzyska przytomność. - Ale na pewno będzie to coś miłego i ciepłego - zaznaczył.

Pytany, co ta operacja oznacza dla współczesnej polskiej medycyny, prof. Maruszewski wskazał na konieczność istnienia placówek wysokospecjalistycznych, takich jak CZD.

- W nowoczesnym społeczeństwie niezbędne są procedury wysokospecjalistyczne, stosowane tam, gdzie zawodzą inne metody leczenia. Tylko w takim ośrodku jak ten było możliwe zarówno wszczepienie sztucznej komory, jak i długotrwałe utrzymanie dziewczynki przy życiu i uniknięcie powikłań - podkreślił.

Zdaniem profesora procedury wysokospecjalistyczne muszą być nadal finansowane w taki sposób, jak dotychczas - ze środków ministra zdrowia. Zmiana sposobu finansowania prowadziłaby do ograniczenia dostępności procedur wysokospecjalistycznych.

Podobny zabieg czeka 9-latka?

Choć za wcześnie jeszcze na wiążące deklaracje, podobny zabieg wyszczepienia czeka zapewne dziewięcioletniego Mateusza, który dzięki sztucznej lewej komorze żyje już od ośmiu miesięcy - dwa miesiące dłużej niż Lenka.

Podobnie jak w przypadku operowanej dziś dziewczynki, pierwszym krokiem będzie odłączenie lewej komory bez jej wyszczepienia - aby sprawdzić, czy serce podejmie pracę . Jeśli serce okaże się sprawne, są szanse na uniknięcie konieczności przeszczepu. Na razie chłopczyk mimo podłączonej aparatury "prawie biega" - mówił prof. Maruszewski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama