Reklama

Reklama

"Lalka" i "Oda do młodości" na maturze z polskiego

Warszawscy maturzyści uchylili rąbka tajemnicy i zdradzili tematy esejów, z którymi musieli się dziś zmierzyć, przystępując do egzaminu dojrzałości z języka polskiego.

"Sen jako sposób przedstawienia postaci literackiej na podstawie "Lalki" Prusa" oraz "Młodzi i ich stosunek do pokolenia ojców w "Odzie do młodości" Mickiewicza" - to, według abiturientów, tematy esejów do wyboru, które pisali tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Reklama

Abiturienci musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu publicystycznego z "Rzeczpospolitej" o blogach autorstwa Igora Jankego.

Egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. 92,5 proc. tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin z polskiego na poziomie podstawowym; 7,5 proc. wybrało poziom rozszerzony. Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut. Oba rozpoczęły się o godzinie 9.

- Analiza i interpretacja opowiadania Mrożka "Lolo" - to, według abiturientów, jeden z tematów esejów do wyboru, które pisali tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Piszący ten temat mieli zwrócić uwagę m.in. na uniwersalny charakter tego opowiadania.

W drugim temacie - według maturzystów - trzeba było porównać postawę wobec języka w powieści "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego i w jednym z wierszy Stanisława Różewicza, cytowanym w arkuszu egzaminacyjnym.

Abiturienci musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu Czesława Miłosza o literaturze przed 1939 rokiem.

Arkusze z zadaniami egzaminacyjnymi z języka polskiego, które rozwiązywali maturzyści, Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować w poniedziałek po południu na swojej stronie internetowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy