Reklama

Reklama

Kolejny rekord Fundacji WOŚP

Ponad 47,2 mln zł - to ostateczny wynik tegorocznego XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak podczas konferencji prasowej zorganizowanej 320 m pod ziemią w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu.

To kolejny rekord Fundacji WOŚP. W ubiegłym roku zebrano blisko 43 mln zł. W tym roku WOŚP przy pomocy m.in. 120 tys. wolontariuszy zbierała pieniądze na sprzęt pomocny w diagnozowaniu i leczeniu dzieci z chorobami nerek oraz układu moczowego. Na rzecz nefrologii dziecięcej Orkiestra grała już w 2000 roku.

Reklama

Zebrano 47 mln 248 tys. 415 zł i 5 gr

Fundacja WOŚP ma obowiązek sporządzenia sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki i przekazania go do MSWiA do końca lutego. W tegorocznym sprawozdaniu z tzw. zbiórki ustawowej znalazła się łączna kwota 47 mln 248 tys. 415 zł i 5 gr.

To pieniądze zebrane do skarbonek, uzyskane z licytacji złotych serduszek i złotych kart telefonicznych, dzięki SMS-om, specjalnym liniom telefonicznym i wpłat kartami kredytowymi.

- Dzięki temu będziemy mogli zrealizować wszystkie nasze pomysły na zakup sprzętu dla urologii, nefrologii, ale też na realizację wszystkich naszych programów medycznych. (...) Wielkie, ogromne dzięki dla wszystkich Polaków, dla wszystkich, którzy zbierali te pieniądze - 1,5 tys. sztabów, 120 tys. wolontariuszy od Afganistanu po Nową Zelandię - mówił we wtorek Owsiak.

Oprócz kwoty z głównej zbiórki, WOŚP pozyskała też ok. 4,5 mln zł z aukcji i zbiórek internetowych - najwięcej, ponad 3,6 mln zł z ok. 28 tys. aukcji allegro. Pieniądze te trafią do "działu interwencyjnego" Orkiestry, z którego m.in. w ub. roku podczas powodzi kupiono sprzęt dla ochotniczych straży pożarnych.

Minister obiecała - czy dotrzyma słowa?

Szef WOŚP przypomniał, że w maju zbliża się termin, w którym minister zdrowia obiecała rozwiązać problem finansowania badań wykonywanych na zakupionych w 2009 r. przez Orkiestrę 78 nowoczesnych ultrasonografach do diagnostyki onkologicznej dzieci. Trzeba na to ok. 6 mln zł, które na razie częściowo wykładają szpitale.

- To jest też lobbing na instytucję rządową, która powinna na to znaleźć pieniądze. (...) Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku, do maja, tak jak nam pani minister zapowiedziała, te pieniądze będą (...), żeby ten program świetnie funkcjonował. To będzie pierwszy raz od czasów ministra (Jacka) Żochowskiego, czyli 13 a może i 16 lat, kiedy minister zdrowia podejmuje wspólne działania z WOŚP - wskazał Owsiak.

Owsiak pisze bloga

Zachęcał też do odwiedzenia w internecie swego uruchomionego 8 marca bloga owsiaknet.pl. Są tam m.in. informacje nt. tegorocznego Przystanku Woodstock, relacja wideo z niedawnego spotkania z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, a także komentarz Owsiaka do tego wydarzenia.

- Pierwszy raz prezydent tego kraju, kimkolwiek by nie był, zaprosił Fundację WOŚP do siebie. (...) Spotkaliśmy się z gorącymi opiniami (...), że ktoś odcina kupony polityczne. To nie są żadne kupony polityczne, na miłość Boską. (...)

Myślę, że musimy akceptować demokratyczne wybory, dlatego poszliśmy z całą Fundacją i było to niezwykle miłe, serdeczne spotkanie, które nie miało w sobie ani krzty jakiejkolwiek polityki. (...) Uspokajam, że Orkiestra ma się dobrze - jest apolityczna, areligijna, jest dla wszystkich - zapewnił Owsiak.

Rozpoczęcie i podsumowanie w kopalni

Kopalnia "Guido" w Zabrzu, gdzie zorganizowano konferencję podsumowującą tegoroczny finał WOŚP, była też scenerią rozpoczęcia finału - Owsiak wszedł tam pod ziemią do kopalnianej windy (nagranie przygotowano wcześniej), aby po chwili już "na żywo" wysiąść z makiety tej samej windy na scenie w chorzowskim parku.

Pierwszy Finał WOŚP odbył się w 1993 r., zbierano wtedy środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dotychczas Orkiestra kupiła ok. 22 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych do szpitali, za blisko 110 mln USD.

Kolejny finał w Zakopanem

Fundacja prowadzi pięć ogólnopolskich nowoczesnych programów medycznych i jeden edukacyjny. Kolejny, XX Finał Orkiestry, rozpocznie się w Zakopanem - jak żartował Owsiak - o ile pozwoli na to zapchana "zakopianka".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje