Reklama

Reklama

Honorowe obywatelstwo stolicy dla mera Kijowa i byłej prezydent Warszawy

Rada Warszawy wręczyła w niedzielę tytuły Honorowego Obywatela Warszawy merowi Kijowa Witalijowi Kliczce (nagrodę odebrał jego brat - Wołodymyr), byłej prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz oraz byłemu dyrektorowi Zamku Królewskiego Andrzejowi Rottermundowi, który pełnił także funkcję wiceministra kultury. "Ukraina nigdy nie zapomni o pomocy ze strony Polski w obecnej sytuacji agresji Rosji" - zapewnił mer Kijowa na nagranym materiale wideo z podziękowaniami.

"Nadano honorowe obywatelstwa! Na uroczystej sesji Rady to wyjątkowe wyróżnienie otrzymali Witalij Kliczko i prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nagrodzone zostały także osoby i instytucje, które w sposób szczególny, zasłużyły się, niosąc pomoc, edukując i broniąc wartości" - napisał stołeczny Ratusz na Twitterze.

Witalij Kliczko: Bronimy całej Europy

Wyróżnienie w imieniu nieobecnego mera Kijowa Witalija Kliczki odebrał jego brat Wołodymyr Kliczko.

Witalij Kliczko - Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy - podziękował za odznaczenie w nagranym wcześniej i wyświetlonym podczas uroczystej sesji Rady Warszawy nagraniu. Mer Kijowa podkreślił, że uznaje, iż to "wyróżnienie dla wszystkich kijowian i odwagi całego ukraińskiego narodu, który odpiera najazd rosyjskich barbarzyńców". Przypomniał trudną sytuację w Ukrainie, która nie pozwala mu osobiście przyjechać do Warszawy.

Reklama

"Walczymy za naszą wolność, za prawo do życia w demokratycznym i wolnym kraju. Dzisiaj bronimy nie tylko własnej niepodległości i europejskiego wyboru, ale bronimy także demokracji, stabilności i bezpieczeństwa całej Europy" - zaznaczył Kliczko.

Zapewnił, że Ukraińcy "nigdy się nie poddali, nie poddadzą i muszą zwyciężyć putinowskich barbarzyńców, którzy usiłują zniszczyć państwo i naród, dokonując ludobójstwa". Zaznaczył, że Polska wie, co to znaczy i rozumie dobrze to, co dzieje się w Ukrainie ze strony Rosji.

"Zwyciężymy, bo od tego zależy przyszłość Europy i całego demokratycznego świata" - powiedział.

Kliczko podkreślił, że jest wdzięczny za pomoc, opiekę i wrażliwość w tym trudnym czasie. "Ukraina nigdy o tym nie zapomni" - zapewnił.

Odezwa braci Kliczków do świata. Ostrzegają Putina, padają słowa po polsku

Brat Witalija Kliczki, Wołodymyr podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Ukraińcy wyznają te same zasady co Polacy - zasady demokratyczne.

- Dobrze wiecie, jako Polacy, jako warszawianie, co to wojna. Macie podobną historię do naszej, przeżyliście najazd i okupację hitlerowską, następnie staliście się tak jakby częścią imperium sowieckiego. Dlatego dobrze rozumiecie, jakie odczucia mamy my w czasie tej wojny - powiedział Wołodymyr Kliczko.

Podkreślił, że Ukraina jest sojusznikiem Polski tak samo, jak Polska jest sojusznikiem Ukrainy. - Trzeba o tym pamiętać - zaznaczył.

Zapewnił też, że Ukraińcy odbudują swój kraj i uczynią go nowoczesnym. - Wiemy, co to znaczy cierpienie, ale wiemy też jak odbudować i ulepszać swój kraj - zaznaczył.

Gronkiewicz-Waltz: Walczyłam o wygodę życia warszawiaków

To ogromny zaszczyt, biorąc pod uwagę m.in. dotychczasowych laureatów tego jakże godnego tytułu, m.in. prof. Bartoszewski, Wanda Traczyk-Stawska, premier Jan Olszewski czy Tadeusz Mazowiecki. Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że Warszawa miała dobrych włodarzy. Starali się, dbali o mieszkańców i mieszkanki, każdy na swój sposób chciał rozwiązywać ich problemy - powiedziała była prezydent stolicy.

Dodała, że w miarę możliwości kontynuowała dokonania jej poprzedników. Podkreśliła, że od początku bardzo ważna dla niej była wygoda życia mieszkańców Warszawy. Przypomniała m.in., że walczyła o dofinansowanie budowy metra, czy na nowe tramwaje.

Podczas odbierania honorowego obywatelstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz salę opuścił wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS), którego klub od początku był przeciwny kandydaturze byłej prezydent do tego tytułu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Chciałabym zostać Honorową Obywatelką Warszawy

Przed wręczeniem odznaczeń prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że tytuły honorowego obywatela wręczane są w momencie szczególnym. - Zawsze zbieramy się przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, żeby wspominać powstanie, natomiast chyba nigdy nie spodziewaliśmy się, że przesłanie powstania będzie tak aktualne - powiedział.

Nie spodziewaliśmy się tego, że te obrazy, które znamy z historii, powrócą, że będziemy patrzeć na niszczone miasta, na mordowanych obywateli i że nagle okaże się, że to przesłanie Powstania Warszawskiego jest tak niesłychanie aktualne - mówił.

Dodał, że Warszawa dzisiaj wygląda jak jedno z najbardziej nowoczesnych miast w Europie. - To olbrzymia zasługa Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówił. Podkreślił, że pokazała m.in., że "jest wierna misji rozwoju naszego miasta".

Honorowy tytuł dla byłego dyrektora Zamku Królewskiego

Tytuł honorowego obywatela stolicy otrzymał także w niedzielę były dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund.

Profesor Andrzej Rottermund otrzymał honorowe obywatelstwo w 2020 r., ale tytuł ten nie został wcześniej wręczony.

Szef unijnej dyplomacji: Rosję czeka największy kryzys od II wojny światowej

Podczas sesji w Pałacu Kultury i Nauki wręczono też kilkudziesięciu osobom Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy za 2022 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy