Reklama

Ekspertyza techniczna "Szpiegowa". Prace nad opinią dobiegają końca

- Specjaliści kończą przygotowywanie ekspertyzy technicznej obiektu. Na jej podstawie będą podejmowane decyzje o dalszym postępowaniu - stwierdził zastępca rzecznika stołecznego ratusza Jakub Leduchowski. Dodał, że budynek nie spełnia dzisiejszych norm.

Jakub Leduchowski zaznaczył, że słynny budynek przy Sobieskiego 100 w wielu aspektach nie spełnia dzisiejszych norm, np. korytarze, klatki schodowe są zbyt wąskie, co może utrudniać dostęp choćby służbom ratowniczym - w razie takiej konieczności. 

- Ekspertyza odpowie na pytanie, czy stan elementów konstrukcyjnych w ogóle umożliwia prowadzenie prac budowlanych. Pomoże też rozstrzygnąć kwestię opłacalności remontu - podkreślił.

Leduchowski dodał również: - Jeśli chodzi o inne nieruchomości znajdujące się w Warszawie i pozostające w zarządzie Rosji, to jesteśmy w ciągłym kontakcie z Prokuratorią Generalną i Komornikiem. Prace są w toku, dotychczas nie odbyły się kolejne przejęcia. 

Reklama

Osiedle "Szpiegowo". Mieszkali na nim pracownicy rosyjskiej ambasady

Miasto przejęło "szpiegowo" w marcu. W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady, jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Cały kompleks ma przeszło siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady, ale również przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto.

Budynek po przejęciu przez miasto miał służyć rodzinom ukraińskim i warszawiakom.

Czytaj też: Dostaniesz nawet 1500 zł wsparcia. 1 grudnia rusza nowy dodatek

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | szpiegowo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy