Dwa rozporządzenia i masa ograniczeń. Nowe przepisy na 11 listopada
MSWiA oraz wojewoda mazowiecki wydali rozporządzenia dla Warszawy na dzień 11 listopada. Chodzi o zakaz noszenia lub przemieszczania się z rozładowaną bronią, a także zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. W Dzień Niepodległości w stolicy odbędzie się szereg uroczystości, m.in. marsz narodowców.
Rozporządzenie ma zapewnić ochronę życia, zdrowia lub mienia osób.
- Wprowadzenie czasowego ograniczenia gwarantuje bezpieczeństwo oraz porządek publiczny podczas zgromadzeń, które odbędą się tego dnia na terenie Warszawy - powiedziała rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Joanna Bachanek
Podpisane rozporządzenie wchodzi w życie 11 listopada 2024 r.
Warszawa. MSWiA wydało rozporządzenie. Chodzi o Dzień Niepodległości
Za naruszenie zakazu grozi kara grzywny określona zgodnie z ustawą Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawą Kodeks wykroczeń.
Rozporządzenie ukazało się w Biuletynie Informacji Publicznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie i w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazało się rozporządzenie MSWiA, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie wprowadzony zostanie zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiej broni.
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, że wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zarówno uczestników odbywających się tego dnia uroczystości państwowych, jak i zgromadzeń publicznych.
Rozporządzenie ma wejść w życie 11 listopada 2024 r.
11 listopada. Narodowcy dostali pozwolenie na marsz
W Święto Niepodległości największą frekwencją powinien się cieszyć marsz narodowców. Wstępnie organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, nie dostali zgodę na organizację wydarzenia.
Najpierw narodowcy złożyli sześć wniosków, które odrzucano. Następnie złożono następne dziewięć. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski 23 października ostatecznie wyraził zgodę na przemarsz.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania w 1918 r. przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Święto ustanowił Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL