Reklama

Reklama

Duże zmiany na placu Trzech Krzyży. Jest zgoda konserwatora zabytków

Duże zmiany w warszawskim centrum. Na placu Trzech Krzyży pojawią się drzewa i ścieżki rowerowe, a rozrzucone przystanki autobusowe zostaną połączone w jeden punkt przesiadkowy. Natomiast odkryty niedawno zabytkowy bruk i tory tramwajowe - przynajmniej na razie - zostaną przykryte asfaltem.

Jak informuje profil Infoulice Warszawa związany ze stołecznym ratuszem, plac Trzech Krzyży przejdzie metamorfozę. Miasto i Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków ustalili szczegóły remontu.

"28 drzew, zgodnie z historyczną perspektywą tego miejsca, upiększy północną i wschodnią pierzeję. Będzie to: 16 lip, 8 głogów i 4 grusze" - przekazano w komunikacie. "Zielony charakter odzyska trójkątna wyspa w północnej części placu, między ulicami Książęcą a Żurawią. Zazielenione zostaną skwery wzdłuż wschodniej pierzei oraz mniejsze wyspy po północnej i południowej stronie Kościoła św. Aleksandra" - napisano dalej.

Reklama

To nie koniec zmian, ponieważ na placu pojawi się nowa nawierzchnia jezdni i chodników. Pojawi się też sygnalizacja świetlna w centralnej części, a rozrzucone w kilku punktach przystanki zostaną połączone w punkt przesiadkowy przy Instytucie Głuchoniemych. Pojawią się też ścieżki rowerowe.

Podczas dotychczasowych prac na placu Trzech Krzyży odkryto zabytkowy bruk i tory tramwajowe. Teraz będą zabezpieczane i ponownie przykryte warstwami bitumicznymi. Miasto chce jednak "wyeksponować te elementy w przyszłości".

Plac Trzech Krzyży na przestrzeni lat

Profil Infoulice Warszawa w ostatnim czasie publikował również rysunki i zdjęcia placu Trzech Krzyży na przestrzeni lat. Można na nich zobaczyć to miejsce we wspomnianej "historycznej perspektywie"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy