Reklama

Reklama

Demonstracje w Warszawie. GIS: Nie ma kar za łamanie obostrzeń dla uczestników

Nie ma kar za łamanie obostrzeń covidowych na niedzielnych demonstracjach – poinformował rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Szymon Cienki. Wytłumaczył, że do tej pory do GiS-u nie wpłynęły żadne wnioski o ukaranie demonstrantów.

Cienki przekazał, że "z informacji uzyskanych od Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie do tej pory nie wpłynęły żadne wnioski o ukaranie" za łamanie obostrzeń covidowych na niedzielnych demonstracjach.

Podkreślił, że "jeśli sytuacja ulegnie zmianie, wówczas takie wnioski rozpatrywane będą w trybie przyjętym w Kodeksie postępowania administracyjnego".

Wyjaśnił, że "Główny Inspektor Sanitarny nie jest uprawniony do nakładania kar administracyjnych, wynikających z nieprzestrzegania przepisów dotyczących łamania obostrzeń covidowych".

Reklama

Dwie demonstracje

W ubiegłą sobotę Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Przemysław Rzodkiewicz opublikował komunikat, w którym wyjaśnił, że wydał na wniosek prezydenta Warszawy opinię w zakresie możliwości organizacji zgromadzenia w niedzielę na Placu Zamkowym.

Podkreślił w nim, że "zasady organizacji zgromadzeń w czasie pandemii SARS-COV-2 reguluje rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii", a "zgromadzenie zorganizowane niezgodnie z określonymi przepisami i zasadami nie może być pozytywnie zaopiniowane".

W niedzielę wieczorem na warszawskim placu Zamkowym odbyła się demonstracja w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. W pobliżu demonstrowały także środowiska narodowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy