Reklama

Chciał ściągnąć rodzinę z Ukrainy do Polski. Przelał pieniądze, rodziny nie zobaczył

28-letni Ukrainiec mieszkający w Mławie próbował zorganizować ewakuację swojej rodziny, w tym trojga dzieci, z terenów objętych wojną. Firma przewozowa, która zaoferowała swoje usługi wzięła pieniądze, ale nie odebrała rodziny z Ukrainy. Sprawą zajęła się policja.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Mławie asp. szt. Anna Pawłowska, o oszustwie powiadomił 28-letni obywatel Ukrainy, od dłuższego czasu mieszkający i pracujący w tym mieście - w sprawie wszczęto już postępowanie.

- Mężczyzna chciał pomóc swoim bliskim i ewakuować z terenu Ukrainy kobietę z trójką dzieci. Znalazł w internecie ogłoszenie w języku ukraińskim. Kontaktował się następnie z mężczyzną, który dość biegle posługiwał się językiem ukraińskim. Otrzymał zapewnienie, że przewoźnik zabierze oczekujących na transport w ciągu kilku godzin - powiedziała asp. szt. Pawłowska.

Reklama

Transport rodziny z Ukrainy? Tak, ale przelew musi być natychmiastowy

Zgodnie z otrzymanym poleceniem, mężczyzna poszukujący transportu dla rodziny z Ukrainy, przelał pieniądze na podane konto - był to przelew ekspresowy. - Gdy to zrobił, osoba podająca się za właściciela firmy przestała odbierać od niego telefony. Oczekiwany transport nigdy nie dojechał - przekazała rzeczniczka mławskiej policji.

Policja ostrzega przed niesprawdzonymi ogłoszeniami, dotyczącymi transportu uchodźców z Ukrainy do Polski. - Bywa, że osoby oferujące taki przewóz żądają wysokich opłat, z koniecznością natychmiastowego przelewu. W ten sposób działają także oszuści, którzy, jak widać, wykorzystują ludzką tragedię - podkreśliła asp. szt. Pawłowska. Zaapelowała jednocześnie, by organizując pomoc dla uchodźców z Ukrainy, sprawdzać wiarygodność przewoźników.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama