Reklama

Bolita południowy w Warszawie. Zoo pokazalo zdjęcia

W zoo w Warszawie urodził się pancernik - bolita południowy. Informację przekazał stołeczny ogród zoologiczny. Jak widać na opublikowanych fotografiach, maleńki pancernik, zwinięty w kulkę, mieści się w dłoni.

Mały pancernik wgląda trochę jak kosmiczny stworek pokryty zbroją. Ma unikalną umiejętnością do zwijania się w niemal idealną kulę. Zresztą stąd wzięła się jego nazwa. 

Warszawa: Pancernik bolita południowy w zoo

Bolita w tłumaczeniu z języka hiszpańskiego oznacza właśnie kulkę. Dodatkowo płytki kostne na jego ciele tworzą bardzo szczelną barierę, dzięki czemu drapieżniki bardzo rzadko są w stanie zabić pancernika.

Warszawski bolita jest na razie malutki i zwinięty w kulkę mieści się na dłoni.

W odróżnieniu do innych pancerników bolita rzadko wykopuje własne nory - zazwyczaj zajmuje te opuszczone przez inne zwierzęta. Gatunek spotykany od północnej Argentyny przez południowo-zachodnią Brazylię, Boliwię i Paragwaj. 

Reklama

Żywi się mrówkami i termitami, do których dostaje się swym długim językiem. Swoją dietę uzupełnia opadłymi owocami. Ciąża trwa cztery miesiące, po których samica rodzi tylko jedno młode. Od początku mały pancernik samodzielnie się porusza, a w razie zagrożenia potrafi od razu zwijać się w kulę. W ogrodach zoologicznych gatunek ten dożywa wieku 20 lat.

Głównym zagrożeniem dla tych ciekawych zwierząt jest kłusownictwo w celu pozyskania mięsa, a także nielegalny odłów. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Bolita Południowy | pancernik | ZOO | Warszawa

Reklama

Reklama

Reklama