Straż Graniczną od lat wspomaga Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz pierwszy wystawiła na internetową licytację dwa rejsy morskie na pokładach jej jednostek pływających.
Dwie osoby mogą odbyć podróż poduszkowcem po wodach Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej.
Poduszkowiec Straży Granicznej GRIFFON 2000 TD, zbudowany w 2006 r., to jedyny środek transportu umożliwiający bezpieczne przemieszczanie się po wodzie i lądzie, w terenie podmokłym, a nawet po kruchym lodzie.
Szczególnie efektowny jest moment przejścia poduszkowca z wody na brzeg morski bądź lód. Ze względu na towarzyszące temu wyjątkowe wrażenia, 2-3 godzinny rejs zaplanowany został na styczeń, kiedy wody Zatoki Puckiej najprawdopodobniej będą jeszcze zamarznięte.
Dwie inne osoby będą mogły wziąć udział w 6-godzinnym rejsie patrolowym jednostką "Strażnik 4" ze Świnoujścia do Kołobrzegu i z powrotem.
"Strażnik 4" to zbudowana w 2007 r. szybka łódź interwencyjno-patrolowa posiadająca napęd strugowodny, dzięki któremu może rozwinąć prędkość do 42 węzłów. Stacjonuje w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej w Świnoujściu.
Wykorzystywana jest do działań związanych z ochroną morskiej granicy państwowej, nadzorem nad eksploatacją polskich obszarów morskich, a także udziałem w akcjach poszukiwania i ratowania życia ludzkiego na morzu.
Aby wziąć udział w aukcji i wygrać jeden z rejsów wystarczy w wyszukiwarce allegro.pl WOŚP wpisać hasło Straż Graniczna.
Ponadto Straż Graniczna wystawiła do internetowej licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
1. Udział 1-2 osób w dyżurze lotniczym w I Wydziale Lotniczym Straży Granicznej Biura Lotnictwa SG w Gdańsku, w ramach którego będzie można:
- zapoznać się z charakterem służby w Lotnictwie Straży Granicznej,
- zwiedzić zaplecze techniczne Wydziału Lotniczego oraz statki powietrzne Lotnictwa Straży Granicznej,
- wziąć udział w locie patrolowym samolotem M-28 "Skytruck" lub śmigłowcem W-3AM "Anakonda".
2. Udział 1-2 osób w dyżurze lotniczym w V Wydziale Lotniczym Straży Granicznej Biura Lotnictwa SG z/s w Huwnikach połączony ze zwiedzaniem statków powietrznych oraz lotem patrolowym, w ramach którego będzie możliwość:
- zapoznania się z charakterem służby w Lotnictwie Straży Granicznej,
- zwiedzenia zaplecza technicznego Wydziału Lotniczego oraz statków powietrznych Lotnictwa Straży Granicznej,
- wzięcia udziału w locie patrolowym śmigłowcem PZL- Kania lub PZL W-3 Sokół w dwóch alternatywnych kierunkach:
- start z lotniska Huwniki, lot w kierunku Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
- start z lotniska Huwniki, lot w kierunku uzdrowiskowej miejscowości Horyniec Zdrój.
Planowany czas lotu - maksymalnie 2 godz.
3. Pobyt weekendowy (trzy noclegi - od piątku do poniedziałkowego poranka) dla dwóch osób w placówce Straży Granicznej w Zakopanem.
4. Udział dwóch osób w koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej 20 stycznia 2011 r. w kościele na Krzeptówkach w Zakopanem lub 22 stycznia 2011 r. w Zawierciu w woj. śląskim lub w próbie orkiestry w uzgodnionym terminie w Nowym Sączu.
5. Trzydniowy pobyt wraz z osobą towarzyszącą w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.
Program pobytu w Ośrodku obejmuje:
- strzelanie z broni pneumatycznej,
- trening na ściance wspinaczkowej,
- podstawy samoobrony oraz technik interwencji (prowadzone przez por. SG Andrzeja Brzozowskiego - wicemistrza świata w karate z Shotokan FSKA),
- wyjazd do uzdrowiska Świeradów Zdrój oraz wjazd koleją gondolową na Stóg Izerski na wysokość 1060 m n.p.m.;
- zwiedzanie zamku Czocha w Leśnej wraz z jego atrakcjami;
- zwiedzanie tamy leśniańskiej.
6. Trzydniowy pobyt wraz z osobą towarzyszącą w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Podczas pobytu w Centrum Szkolenia Straży Granicznej zapewniamy:
- prezentację bazy szkoleniowej,
- strzelanie z broni pneumatycznej na jednej z najnowocześniejszych strzelnic krytych w kraju,
- trening w siłowni pod okiem instruktora,
- korzystanie ze specjalistycznego sprzętu treningowego i sauny,
- naukę podstaw samoobrony oraz technik interwencji,
- zwiedzanie Kętrzyna oraz okolic (Gierłoż, Święta Lipka) w towarzystwie licencjonowanego przewodnika.
7. Pięciodniowy pobyt dla zwycięzcy aukcji i jego psa w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Specjaliści z Zakładu Kynologii OSS SG udzielać będą porad kynologicznych dotyczących opieki nad psem oraz wychowania i szkolenia.
8. Wiosenny, trzydniowy pobyt w placówce Straży Granicznej w Białowieży, Płaskiej lub Augustowie.
Zwycięzca wraz z osobą towarzyszącą będzie miał możliwość wybrania się na patrol graniczny oraz przebywania przy samej granicy państwowej i poznania sposobu jej oznakowania. To tylko część możliwych atrakcji. Urokliwe umiejscowienie placówek sprawi, że każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.
9. Zimowy patrol graniczny w Puszczy Białowieskiej. Być może będzie to jedyna okazja do tego, by w samym sercu Puszczy Białowieskiej, towarzyszyć funkcjonariuszom SG podczas służby, a być może spotkać na swej drodze żubra, wilka, rysia i inną dziką zwierzynę.
10. Udział w "X Międzynarodowym Spływie Kajakowym Służb Granicznych" na trasie Czarnej Hańczy - Kanału Augustowskiego - Niemna w doborowym, międzynarodowym towarzystwie służb granicznych.
Unikalna trasa spływu, prowadząca przez Polskę (Augustów), Białoruś (Grodno) i Litwę (Druskieniki), gwarantuje moc niezapomnianych wrażeń.
Organizator spływu zapewnia:
- wyżywienie (3 śniadania, 3 obiadokolacje),
- napoje na trasie,
- ubezpieczenie,
- przewodnika i ratownika,
- opiekę medyczną,
- program rekreacyjny (narty wodne w Augustowie, Aquapark w Druskienikach).
11. Zestaw pięciu unikalnych tablic związanych z oznakowaniem granicy państwowej, które umiejscowione były na słupach granicznych oraz stanowiły część oznakowania pasa drogi granicznej i strefy nadgranicznej na granicy z Białorusią. Tablice noszą znamiona upływającego czasu. Niebywała gratka dla kolekcjonerów i miłośników historii.
Straż Graniczna co roku bierze także czynny udział w zabezpieczeniu "Przystanku Woodstock" - festiwalu, którego organizatorem jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ten letni koncert to forma podziękowania wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe finały.