Reklama

Reklama

20. finał WOŚP na rzecz zdrowia wcześniaków

Zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą - to cele zbiórki pieniędzy podczas 20. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 8 stycznia 2012 roku.

Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Fundacji WOŚP Krzysztof Dobies, pełne hasło kolejnego finału to: "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą".

Reklama

Zapewnił, że "wybór tematu 20. Finału został poprzedzony konsultacjami z ogromną rzeszą lekarzy, którzy przez wszystkie minione lata współpracowali z Fundacją WOŚP, kiedy ta wspierała wiele różnych dziedzin medycyny dziecięcej".

Noworodek priorytetem

Dobies przypomniał, że Fundacja swoją działalność rozpoczęła od ratowania życia noworodków chorych na serce i po 20 latach nadal priorytetem w działaniach Fundacji jest noworodek.

- Tegoroczny Finał koncentrować się będzie nad opieką medyczną nad wcześniakiem, ale także dużo uwagi będzie poświęcone zdrowiu chorej na cukrzycę mamy w ciąży, nad którą Fundacja roztacza już od kilku lat opiekę związaną z zagrożeniami, jakie niesie ta choroba - wyjaśnił Dobies.

Fundacja podkreśla, że "opieka nad wcześniakiem to kompleksowa diagnostyka i leczenie dzieci z wieloma dysfunkcjami, wadami i ogromnymi problemami zdrowotnymi. Nowoczesne technologie sprawiają, że leczenie to coraz częściej jest skuteczne, co jest największym szczęściem dla rodziców tych najmniejszych noworodków".

Coraz lepsze standardy opieki

- To niesamowite, jak wiele udało nam się zmienić na lepsze w standardach opieki nad dziećmi w polskich szpitalach. Niektóre problemy, takie jak chociażby retinopatia wcześniaka, udało nam się wyeliminować w 100 proc. - ocenił prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

Po 20. finale Fundacja planuje zakup respiratorów wyposażonych w system automatycznej regulacji tlenu, inkubatorów hybrydowych, monitorów funkcji życiowych oraz respiratorów. W wielu przypadkach urządzenia te zastąpią aparaty kupione przed laty przez Orkiestrę. Ponadto Fundacja chce stworzyć jednakowy standard kompletnych stanowisk intensywnej terapii noworodka w ok. 50 placówkach w całej Polsce.

Zdrowie kobiet w ciąży i cukrzyca

Drugim przewodnim tematem 20. finału będzie zdrowie kobiet w ciąży i cukrzyca. Dobies przypomniał, że Fundacja od kilku lat kupuje pompy insulinowe dla kobiet chorych na cukrzycę, które dzięki planowaniu i odpowiedniej terapii w czasie ciąży mogą urodzić zdrowe dzieci. Z zebranych podczas 20. finału pieniędzy Fundacja planuje zakupić kolejne kilkaset urządzeń.

Najbliższy finał ma być także okazją do przeprowadzenia ogromnej kampanii medialnej na rzecz walki z tą chorobą wszystkich Polaków, bez względu na ich płeć czy wiek.

Bieg "Policz się z cukrzycą"

- Ogromnym sukcesem zakończyła się realizacja Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą. Fundacja kupiła niemal 3 tys. urządzeń i w chwili obecnej program ten przejęło Ministerstwo Zdrowia - przypomniał Owsiak. W styczniu przyszłego roku Fundacja planuje kolejny bieg "Policz się z cukrzycą". - Uczestnicząc w nim, każdy będzie miał okazję do zamanifestowania swojej solidarności z osobami borykającymi się z tą uciążliwą chorobą - dodał prezes Fundacji.

W najbliższą środę na stronach internetowych Fundacji www.wosp.org.pl rozpocznie się rejestracja sztabów.

Finały WOŚP organizowane są od 1993 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne