Reklama

Reklama

18-latek skazany za profanację w kościele w Iłży

18-latek z Iłży k. Radomia stanie przed sądem za sprofanowanie miejscowego kościoła. Nastolatek włamał się do świątyni, namalował satanistyczne znaki na ołtarzach i obrazach. Prokurator zaproponował dla niego m.in. karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, prokurator zarzucił podejrzanemu włamanie do zabytkowego kościoła, kradzież ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej, obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie miejsca kultu oraz zniszczenie zabytkowych przedmiotów znajdujących się w świątyni.

W czerwcu ub. roku proboszcz parafii w Iłży odkrył ślady włamania do kościoła. 17-letni wówczas sprawca wszedł do środka po wyważeniu drzwi. Namalował na ścianach i obrazach odwrócone krzyże. Zdewastował wyposażenie kościoła, m.in. zniszczył jeden z obrazów. Jak ustalili śledczy, sprawca posługiwał się łopatą i widłami. Łączną wartość szkód oszacowano na ponad 8 tys. zł.

Reklama

Podejrzany przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Prokurator zaproponował dla niego karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Sprawca zniszczeń miałby też częściowo pokryć koszty naprawy szkód oraz przekazać 5,5 tys. zł na cele związane z ochroną zabytków na rzecz Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Rzeczniczka prokuratury dodała, że w toku śledztwa nastolatek miał zakaz zbliżania się do obiektów kultu religijnego. O dalszym jego utrzymaniu zdecyduje sąd w Lipsku, który zajmie się sprawą na początku lipca.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy