Matura 2016. Język polski w "starej formule" - arkusz CKE
Publikujemy arkusz z języka polskiego (pozom podstawowy) w tzw. "starej formule". Na tym egzaminie uczniowie w części otwartej mierzyli się z wierszami: "Do snu" Jana Kochanowskiego i "Pochwała snów" Wisławy Szymborskiej oraz z fragmentem "Granicy" Zofii Nałkowskiej.

"Jaką rolę w życiu człowieka mogą odgrywać sny? Analizując wiersze "Do snu" Jana Kochanowskiego i "Pochwała snów" Wisławy Szymborskiej, zwróć uwagę na przedstawione w nich oczekiwania i emocje związane z marzeniami sennymi"- brzmiało pierwsze z zadań otwartych na maturze 2016 z języka polskiego w "starej formule". Drugie dotyczyło "Granicy" Zofii Nałkowskiej. Maturzyści mieli za zadnie na podstawie analizy podanych fragmentów scharakteryzować postawę moralną Zenona Ziembiewicza oraz ocenić jego postępowanie, wykorzystując znajomość całego utworu.
Abiturienci z wcześniejszych roczników, poprawiający wynik swojej matury (nie zadali egzaminu lub uzyskali słabszy niż oczekiwali wynik) oraz przystępujący do niego po raz pierwszy, zdają maturę według starych zasad i mają inne arkusze. Takich osób przystępujących w środę do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym jest ponad 6,5 tysiąca.
Aby zdać maturę 2016, maturzysta - niezależnie czy zdaje ją według nowych, czy według starych zasad - musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.
Zobacz także język polski w nowej formule: Arkusz i odpowiedzi znajdziesz tutaj
Każdego dnia rozwiązań i arkuszy maturalnych należy szukać na stronie głównej portalu Interia i na naszym Facebooku - Interia Matura.