Reklama

Znamy nazwisko nowego dyrektora krakowskiego Teatru Groteska

Karol Suszczyński został nowym dyrektorem Teatru Groteska w Krakowie. Nominację wręczył mu w piątek prezydent miasta Jacek Majchrowski. Nowy szef instytucji rozpocznie pracę 1 września, wraz z początkiem nowego sezonu artystycznego.

Współpraca z Karolem Suszczyńskim w Teatrze Groteska obejmować będzie trzy sezony artystyczne. - Bardzo się cieszę, że prezydent Jacek Majchrowski, z takim zainteresowaniem i uwagą zapoznał się z moją koncepcją programowo-artystyczną - powiedział Karol Suszczyński.

- Odbyliśmy merytoryczną i rzeczową rozmowę o przyszłości tej instytucji. Przed teatrem teraz wiele nowych wyzwań i działań, ale z tak znakomitym zespołem aktorskim, świetnym zapleczem produkcyjnym i, mam nadzieję, zaangażowaniem wszystkich pracowników powinniśmy bez problemów i dynamicznie zacząć realizować zaproponowane przeze mnie zmiany - dodał nowo wybrany dyrektor placówki.

Reklama

Jak podają krakowscy urzędnicy, po przesłuchaniu sześciorga kandydatów, komisja konkursowa w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów wyłoniła Karola Suszczyńskiego na kandydata na stanowisko dyrektora teatru. Wybór został zatwierdzony przez prezydent Krakowa Jacka Majchrowskiego. Nowy dyrektor obejmie stanowisko 1 września, wraz ze starem nowego sezonu artystycznego.

Karol Suszyński dyrektorem Teatru Groteska w Krakowie

Miejski serwis krakow.pl podaje, że celem nowego dyrektora jest realizacja szerokiego i różnorodnego repertuaru, kierowanego do widzów w różnych przedziałach wiekowych. Karol Suszczyński ma kłaść nacisk na "wykorzystanie różnorodnych form scenicznej ekspresji", od klasycznych technik po teatr animanta, formy plastyczne oraz wizualne.

"Teatr ma odpowiadać potrzebom współczesnego życia społecznego oraz realizować model nowoczesnej instytucji kultury, która wychodzi ze swoim repertuarem poza siedzibę. Nowy dyrektor oprócz działań innowacyjnych zamierza kontynuować flagowe projekty swojego poprzednika, Adolfa Weltschka" - opisano.

W nowym sezonie artystycznym zaprezentowane zostaną m.in. sztuki: "Tato zdobądź dla mnie księżyc" Carle Eric, w reżyserii Małgorzaty Dębskiej; "Dziwny przypadek psa nocną porą" w reżyserii Agaty Biziuk; "W trawie" w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak; "Błękitny ptak" reżyserii Uliji Bilińskiej oraz "Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierownictwem Pana de Sade" w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Karol Suszczyński jest doktorem literaturoznawstwa, historykiem, krytykiem, badaczem teatru lalek oraz adiunktem w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dwukrotnie otrzymywał stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2020). W latach 2008-2012 był aktorem i współreżyserem programu edukacyjnego pt. "Jedynkowe Przedszkole" emitowanego na antenie TVP 1.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kraków | dyrektor

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy