Reklama

Reklama

Zmiany w dwóch województwach, są nowi marszałkowie

Jacek Krupa (PO), dotychczasowy członek zarządu województwa, został w poniedziałek marszałkiem Małopolski. W jego miejsce do zarządu województwa wszedł Grzegorz Lipiec (PO), a wicemarszałkiem sejmiku została Małgorzata Radwan-Ballada (PO). Z kolei Jerzy Leszczyński (PSL), dotychczasowy członek zarządu, został wybrany w poniedziałek na stanowisko marszałka województwa podlaskiego.

Sejmik musiał wybrać nowego marszałka, bo Marek Sowa (PO), który sprawował tę funkcję do tej pory, został wybrany na posła. Poniedziałkowa sesja była kontynuacją sesji z wtorku, odroczonej na wniosek PiS z powodów proceduralnych.

W poniedziałek obrady także rozpoczęły się od dyskusji o przepisach prawa. Radni PiS przedstawili opinię Biura Analiz Sejmowych oraz krakowskiej kancelarii adwokackiej, z których wynikało, że utrata mandatu przez marszałka wiąże się z koniecznością wyboru całego zarządu województwa.

Prawnik Urzędu Marszałkowskiego Monika Szpak poinformowała radnych, że Kodeks wyborczy i ustawa o samorządzie wojewódzkim zostały zmieniona rok temu i po tej nowelizacji w sytuacji, kiedy marszałek utracił funkcję, automatycznie - z tytułu uzyskania mandatu posła - dokonywany jest wybór jego następcy.

Reklama

Zdaniem posła PiS Andrzeja Adamczyka doszło do "falandyzacji prawa". Wniosek radnych PiS, by przełożyć wybór marszałka na inny termin i wyjaśnić wątpliwości proceduralne, nie zyskał w poniedziałek poparcia większości.

Kandydatem PO na stanowisko marszałka był Jacek Krupa. PiS zgłosił kandydaturę radnego i szefa klubu radnych Witolda Kozłowskiego. Za kandydaturą Krupy głosowało 21 radnych, Kozłowski uzyskał poparcie 17 radnych. Jeden oddany głos był nieważny.

Krupa dziękując po głosowaniu koalicji PO i PSL za zaufanie i wybór na marszałka województwa podkreślił, że współpraca obu tych partii będzie się odbywała "na zasadach partnerskich". Zaprosił do współpracy także klub PiS. "Naszą misją jest Małopolska. Małopolska jest najważniejsza. Pracujmy razem, ażeby nasze województwo i nasi mieszkańcy mogli żyć w coraz lepszych warunkach" - apelował Krupa.

Krupa był członkiem zarządu województwa małopolskiego, a wcześniej posłem, starostą powiatu krakowskiego i burmistrzem Skawiny.

Nowym członkiem zarządu województwa w miejsce Krupy został dotychczasowy wiceprzewodniczący sejmiku, szef małopolskich struktur PO Grzegorz Lipiec (uzyskał poparcie 20 radnych, przeciw było 15, trzy osoby wstrzymały się od głosu).

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób rozdzielone zostaną po odejściu Marka Sowy kompetencje w zarządzie województwa.

Nową wiceprzewodniczącą sejmiku została Małgorzata Radwan-Ballada, która uzyskała 21 głosów, pokonując kandydata PiS Wojciecha Grzeszka, za kandydaturą którego głosowało 17 radnych.

Szef klubu radnych PiS Witold Kozłowski powiedział PAP, że teraz należy zaczekać na opinię prawną wojewody co do ważności podjętych uchwał. "W pierwszej kolejności powinien wypowiedzieć się wojewoda w trybie nadzoru prawnego, jaki jest jego stosunek do wątpliwości, które myśmy podnosili. Poczekamy. Jeżeli wojewoda uzna, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, to prawdopodobnie zaskarżymy te uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego" - mówił PAP Kozłowski.

W 39-osobowym sejmiku koalicja PO-PSL ma 22 radnych, z czego 14 należy do PO, a ośmiu do PSL. Opozycyjne PiS ma 17 radnych. Zgodnie z umową koalicyjną zarząd województwa małopolskiego składa się z pięciu osób, z których PO wskazuje marszałka i dwóch członków zarządu. Do PSL przynależą stanowiska dwóch wicemarszałków.

Jerzy Leszczyński nowym marszałkiem województwa podlaskiego 

Jerzy Leszczyński (PSL), dotychczasowy członek zarządu, został wybrany w poniedziałek na stanowisko marszałka województwa podlaskiego. Był wspólnym kandydatem ludowców i Platformy Obywatelskiej.

W 30-osobowym sejmiku Jerzego Leszczyńskiego poparło 17 radnych, 13 zagłosowało na jego kontrkandydata - Łukasza Siekierko z PiS.

Zmiany w samorządowych władzach województwa podlaskiego mają związek z wyborem na posła dotychczasowego marszałka, lidera PSL w regionie Mieczysława Baszko. Po jego wyborze konieczne jest powołanie nie tylko nowego marszałka, ale i całego nowego zarządu województwa. W dotychczasowym ludowcy mieli marszałka i dwóch członków zarządu, PO - dwóch wicemarszałków.

W programie trwającej, nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa podlaskiego, jest również wybór dwóch wicemarszałków oraz dwóch członków nowego zarządu. Planowany jest też wybór nowego przewodniczącego sejmiku a wcześniej przyjęcie rezygnacji dotychczasowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama