Reklama

Reklama

Zawody deficytowe w Krakowie – gdzie brakuje pracowników?

Asystenci nauczycieli, pracownicy działu kadr i operatorzy maszyn do szycia. Co łączy te zawody? Fakt, że są one deficytowe! Z roku na rok zmniejsza się ilość osób chętnych do ich wykonywania. Jakie są tego przyczyny? W jakich zawodach są poszukiwani pracownicy i gdzie można zarobić najwięcej?

Zawody deficytowe to takie, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. Choć czeka na nich wiele miejsc pracy, to ciężko znaleźć odpowiedniego kandydata na określone stanowisko. Z roku na rok lista zawodów deficytowych rośnie i nic nie wskazuje na to, by miało to się w przyszłości zmienić. W artykule przybliżamy zawody deficytowe w Krakowie. W jakich branżach brakuje wykwalifikowanych pracowników?

Dlaczego rośnie liczba zawodów deficytowych?

W ostatnich latach coraz bardziej brakuje pracowników trudniących się pracą fizyczną, czy specjalistów technicznych. Wpływ ma na to wiele czynników, w tym zmniejszająca się ilość szkół zawodowych, nacisk na edukację licealną i studia, a także liczne wady zawodów deficytowych, takie jak niska płaca, która jest często niewspółmierna do trudnych warunków pracy. Otworzenie się granic także miało wpływ na wzrost deficytów w wielu zawodach. Za granicą za pracę na takim samym stanowisku pracy zarobki są nawet kilkukrotnie wyższe!

Reklama

"W dużych miastach coraz większym problemem nie są specjalistyczne stanowiska biurowe (choć i tu występują zawody deficytowe), ale raczej stanowiska techniczne związane z produkcją. Liczba szkół zawodowych maleje, z roku na rok coraz mniej jest osób chcących pracować w przemyśle, obserwuje się natomiast większą rotację pracowników. To efekt wpływów kulturowych i tego, jakie - często nieadekwatne do rzeczywistości - wyobrażenia o karierze zawodowej mają młodzi ludzie." - mówi Patrycja Kosek, ekspert z serwisu Aplikuj.pl.

Prócz tego innymi powodami deficytów w tych zawodach były trudne i szkodliwe warunki pracy, konieczność dojazdów do innej miejscowości, tryb zmianowy pracy, a także nieaktualne uprawniania, czy brak wymaganych umiejętności do podjęcia pracy w zawodzie.

Zawody deficytowe - gdzie poszukuje się rąk do pracy Krakowie ?

W 2018 roku wśród zawodów deficytowych w Krakowie wymieniało się:

  • Kierowników do spraw technologii informatycznych i telekomunikacyjnych
  • Pracowników wykonujący dorywcze prace proste
  • Spawaczy
  • Pozostałych pracowników zajmujących się sprzątaniem
  • Operatorów maszyn do szycia
  • Programistów aplikacji
  • Monterów i serwisantów instalacji i urządzeń teleinformatycznych
  • Robotników budowy dróg
  • Ślusarzy
  • Pracowników działów kadr

Wymienione powyżej zawody należą do tych, w których coraz mniej osób chce pracować. Wiąże się to z niskimi płacami, dużą odpowiedzialnością na danym stanowisku, a także małym prestiżem zawodu. Coraz mniej osób decyduje się na branże, które zapewniają nikłe możliwości rozwoju, a płaca w nich zalicza się do najniższej krajowej. Dla przykładu przeciętna pensja ślusarzy to 3400 zł brutto, robotników budowlanych 2950 brutto, a spawacza 3780 brutto.

Prócz wymienionych już czynników specjaliści upatrują problem także w wyjazdach Polaków do pracy za granicę. Często poza krajem, praca w zawodach deficytowych - fizycznych, czy technicznych stawała się naprawdę opłacalna, nawet gdy w Polsce pensja należała do jednych z niższych. Tym samym odsetek zawodów deficytowych z roku na roku rośnie, a osób, które chciałyby pracować fizycznie jest coraz mniej.

Zawody nadwyżkowe w Krakowie

Nie ma niespodzianek jeśli chodzi o zawody, w których więcej jest chętnych, niż miejsc pracy. Wciąż największe trudności z zatrudnieniem w Krakowie będą miały osoby po studiach humanistycznych. Nadwyżki są widoczne w takich zawodach jak filozofowie, politolodzy, kulturoznawcy, historycy, socjologowie, czy nauczyciele. Dla przedstawicieli tych zawodów dobrym pomysłem może być zdobycie dodatkowych kwalifikacji, które w połączeniu z wykształceniem kierunkowym mogą być przydatne na innych stanowiskach pracy, np. tych związanych z nowymi mediami.

Co, jak co osoby, które mają fach w ręku, mogą liczyć na łatwiejsze znalezienie pracy. Powoli zauważa się także zwiększone zainteresowanie szkołami, które zapewnią specjalistyczne umiejętności, jak i konkretny zawód. Najwyższy czas odczarować zawody deficytowe, a to nie jest uzależnione tylko od pracowników, ale i pracodawców, w których gestii leży zapewnienie odpowiednich warunków pracy, jak i godziwego wynagrodzenia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy