Reklama

Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Stwierdzono ją u łabędzi

Wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) stwierdzono u 16 łabędzi niemych. Martwe ptaki znaleziono i zebrano w środę ze zbiornika żwirowni w Bielanach - zakomunikował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oświęcimiu.

"Wyznaczony zostanie obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), który prawdopodobnie obejmie cały powiat oświęcimski oraz część powiatu wadowickiego i terenu województwa śląskiego. Z uwagi na fakt, że strefa obejmie obszar kilku powiatów, w drodze rozporządzenia określi ją właściwy miejscowo wojewoda" - oznajmiły w komunikacie powiatowe służby weterynaryjne.

Jak przypomniano, w kraju - niezależnie od przypadku w Bielanach - obowiązuje rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi odnoszące się do sytuacji, gdy pojawią się przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Reklama

Grypa ptaków. Wytyczne ministerstwa

"W wyznaczonym obszarze należy utrzymywać drób lub inne ptaki w odosobnieniu - w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych, a karmienie oraz pojenie drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka musi odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach. Przed wejściem do budynków, w których utrzymywany jest drób, należy wyłożyć maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Mogą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu drobiu" - przypomniały służby weterynaryjne.

Rozporządzenie nakazuje także zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, z wyłączeniem utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ptasia grypa | łabędzie | choroby | Małopolskie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy