Reklama

Reklama

Wypadek w Ojcowskim Parku Narodowym

Jedna dziewczynka zginęła, a druga została ranna po tym, jak drzewo przewróciło się na uczestników dwóch szkolnych wycieczek w Ojcowskim Parku Narodowym - poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka.

Do wypadku doszło w piątek po południu. Na uczestników szkolnych wycieczek z Bolesławca (woj. dolnośląskie) i Pacanowa (woj. świętokrzyskie) w okolicach Bramy Krakowskiej przewróciło się potężne drzewo.

Reklama

W wypadku ranna została 13-letnia dziewczynka z Bolesławca oraz 12-latka z Pacanowa. 13-latka była reanimowana na miejscu. Niestety, nie udało się jej uratować. 12-letnia uczennica z Pacanowa śmigłowcem odwieziona została do szpitala w Krakowie-Prokocimiu.

Jak poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc, u dziewczynki stwierdzono otwarte złamanie podudzia i wstrząśnienie mózgu. Do szpitala w Prokocimiu trafiła też inna 13-latka z Bolesławca, ale opuściła już szpital.

Jak podaje policja, w sumie kilkoro dzieci i jedna z opiekunek doznały lekkich otarć i zadrapań. Na miejscu udzielono im pomocy medycznej.

Nie wiadomo na razie, z jakich przyczyn drzewo przewróciło się na uczniów. Z informacji policji wynika, że przed wypadkiem uczestnicy wycieczek usłyszeli nagle trzask łamanych gałęzi i w jednej chwili drzewo runęło na ziemię.

Do uczestników wycieczek skierowani zostali psychologowie. Uruchomiono też infolinię - pod numerem 12 635 11 00 można uzyskać dokładne informacje dotyczące poszkodowanych.

Kondolencje dla rodziny ofiary

W związku z wypadkiem wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski złożył kondolencje rodzinie ofiary. Zapowiedział także sporządzenie raportu ze stanu wykonywania prac zabezpieczających szlaki w 23 parkach narodowych w całej Polsce.

Zapowiada także współpracę z prokuraturą badającą przyczyny wypadku, jeśli zajdzie potrzeba, stwierdzając jednocześnie, iż "dotychczasowe informacje wskazują, że był to nieszczęśliwy wypadek".

- Ministerstwo zleci także bezzwłocznie sporządzenie raportu ze stanu wykonywania prac zabezpieczających szlaki w parkach narodowych w całej Polsce. Mimo, że bieżące raporty wskazują na poprawność realizacji tych zadań, ministerstwo poprosi wszystkie parki o szczególne przyjrzenie się wszystkim procedurom - napisano w komunikacie.

Podkreślono w nim również, że "bezpieczeństwo na szlakach w parkach narodowych jest gwarantowane stosowaniem przepisów prawa (m.in. ustawy o ochronie przyrody) i należy do obowiązków parków narodowych. W parkach narodowych grupy zorganizowane powinny się poruszać się wyłącznie pod nadzorem przewodników terenowych po oznaczonych szlakach".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje