Reklama

Reklama

Wspólnie ostrzegają przed oszustami

W najbliższą niedzielę w małopolskich kościołach zostanie odczytany apel do wiernych, ostrzegający przed oszustami. Apel przygotowała policja we współpracy z krakowską kurią metropolitalną.

- W komunikacie apelujemy do starszych osób o ostrożność i rozwagę - aby nie dawały się oszukać osobom pukającym do ich drzwi pod różnym pretekstem, jak też do krewnych i znajomych tych osób - aby zwracały uwagę starszym osobom na zagrożenia i uczyły, jak reagować w takich sytuacjach - poinformowano w zespole prasowym małopolskiej policji.

Reklama

Powodem wystosowania apelu były liczne przypadki oszustw, których ofiarami były starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych.

Jak informuje policja w komunikacie, najczęściej stosowany mechanizm oszustwa to telefony od rzekomych członków rodziny z prośbą o pożyczkę. Zazwyczaj dotyczą one brakującej kwoty do zakończenia jakiejś transakcji lub nagłego wypadku. Charakterystyczne przy tym jest, że po odbiór pieniędzy nie zgłasza się osoba, która dzwoni i podaje się za krewnego, ale ktoś przez nią wysłany.

Coraz częściej zdarza się także, że do drzwi pukają złodzieje podający się za pracownika administracji, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Wykorzystując zaskoczenie, wchodzą do mieszkania i okradają jego mieszkańców.

"Bądźmy ostrożni i zachowajmy zdrowy rozsądek, kiedy dzwoni ktoś obcy, nawet jeśli przedstawi się jako krewny czy znajomy - apeluje policja. "Nie informujmy rozmówcy o naszych oszczędnościach, sytuacji rodzinnej i adresie, bo nasi bliscy przecież mają taką wiedzę. Zapiszmy numer rozmówcy z wyświetlacza telefonu, zapamiętajmy datę i godzinę rozmowy, przekażmy nasze podejrzenia policji" - instruuje policja w komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy