Reklama

Reklama

Wieje halny, górale prognozują szybkie nadejście zimy

Wiejący w Tatrach wiatr halny osiąga dziś w porywach prędkość ponad 120 km na godzinę. Średnia jego prędkość na Kasprowym Wierchu to 61 km/h. Wiatr unieruchomił kolejkę linową na Kasprowy Wierch. Halny zwiastuje zmianę pogody, górale spodziewają się szybkiego nadejścia zimy.

W taką pogodę turyści powinni zrezygnować z wysokogórskich wypraw - ostrzegają ratownicy górscy.

Reklama

- Tak silny wiatr może porwać człowieka poruszającego się po grani. Spacerując po dolinach reglowych, również należy zachować ostrożność, ponieważ wiatr łamie drzewa i gałęzie - powiedział ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Górale prognozują nadejście zimy

Halny zwiastuje zmianę pogody, górale spodziewają się rychłego nadejścia zimy. W nocy z poniedziałku na wtorek wysoko w Tatrach spadł śnieg. Szlaki turystyczne przykryte są cienką warstwą białego puchu, pod którym w wielu miejscach występują zalodzenia.

Halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy południową a północną stroną grzbietu górskiego. Różnica ciśnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegające po stronie południowej mogło wznosić się i przekroczyć grzbiet górski.

Destrukcyjny wpływ halnego

Charakterystycznym zjawiskiem dla halnego jest wał ciemnych chmur, który tworzy się nad górami. Halny powoduje podwyższenie temperatury powietrza, zimą szybki zanik pokrywy śnieżnej, jesienią przyspiesza dojrzewanie nasion i zbóż. Często łamie drzewa zrywa linie energetyczne, a nawet uszkadza budynki.

Wiatr ma też wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Pod wpływem halnego pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca, układu krążenia oraz cierpiących na depresję.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne