Reklama

Reklama

Udany sezon wakacyjny pod Tatrami. Mimo deszczu

Operatorzy turystyczni i władze Zakopanego zapewniają, iż mimo rekordowych opadów deszczy i niskiej temperatury, sezon wakacyjny na Podhalu był udany. To sukces, zważywszy na to, że podczas wakacji w Zakopanem deszcz padał niemal codziennie.

- Pod względem pogody minione wakacje były fatalne, ale aura nie odstraszyła turystów - uważa burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. - Obsługa turystyczna w Zakopanem zdecydowanie zarobiła podczas wakacji. Przez złą pogodę turyści mniej wędrowali po górach, a więcej po Krupówkach, gdzie duże zyski odnotowała gastronomia. Oblegane były też muzea i zabytki Zakopanego - mówił burmistrz.

Frekwencje turystyczną burmistrz ocenił na poziomie poprzednich wakacji, jednak dane o ilości zatrzymujących się w Zakopanem turystów będą znane w październiku, kiedy do Urzędu Miasta wpłyną opłaty miejscowe, pobierane przez kwaterodawców od każdego gościa.

Reklama

W Tatry weszło ponad milion osób

Jak powiedział szef zakopiańskiej stacji meteorologicznej IMGW Michał Furmanek, w lipcu pod Giewontem było zaledwie sześć bezdeszczowych dni, a sierpniu nie padło przez 20 dni.

- W Zakopanem nie mieliśmy w ogóle termicznego lata, bo średnie temperatury w lipcu i sierpniu nie przekraczały 15 stopni Celsjusza - powiedział i zaznaczył, że lipiec był rekordowy pod względem liczby opadów w historii pomiarów.

Do tej pory najbardziej deszczowy był lipiec w 1979 i 2000 roku - wówczas padało przez 24 dni.

- Z wielu informacji, które do mnie spływają od hotelarzy i przedsiębiorców, ruch turystyczny był porównywalny do ubiegłorocznego. Turyści jednak częściej wybierali pobyty krótkoterminowe od trzech do pięciu dni. Rzadziej decydowali się na tygodniowe i dłuższe pobyty pod Tatrami - mówił szef Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.

Z szacunków Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) wynika, że podczas wakacji w Tatry weszło ponad milion osób. Największy ruch turystyczny w Tatrach odnotowano w połowie sierpnia.

W długi weekend pomiędzy 15 a 17 sierpnia na teren TPN weszło około 76 tys. osób - wynika z danych parku prowadzonych na podstawie liczby sprzedanych biletów, z czego nad Morskie Oko w tych dniach udało się prawie 27,5 tys. turystów.

Turystów odstraszała deszczowa pogoda

Z usług pienińskich flisaków w wakacje skorzystało około 4 tys. turystów. Prezes flisaków Jan Sienkiewicz zaznaczył, że frekwencja turystyczna na spływie była podobna jak w latach ubiegłych.

- Byliśmy w stanie obsłużyć większą ilość turystów, jednak gości odstraszała deszczowa pogoda - powiedział. Spływ przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji Małopolski.  

W Zakopanem ceny w tym roku nie zdrożały, a niektórzy kwatero dawcy chcąc zachęcić turystów do dłuższych pobytów obniżali ceny. Za nocleg w popularnych kwaterach prywatnych trzeba było zapłacić od 40 zł w górę, w hotelach ceny noclegów zaczynały się od 100 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne