Reklama

Reklama

Turyści utknęli na drodze z Morskiego Oka. Apel TPN

Turyści, którzy we wtorek wieczorem poprosili służby ratownicze o sprowadzenie z Morskiego Oka w Tatrach, ostatecznie sami zawędrowali do swoich aut zaparkowanych na Palenicy Białczańskiej. Policjanci zwieźli radiowozem osobę w podeszłym wieku, dziecko i kobietę, która zgubiła szkła kontaktowe. Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozsądek.

Policjanci, którzy radiowozem dotarli do grupy osób oczekujących nad Morskim Okiem, zastali tam około 30 osób. Wcześniej pomocy oczekiwała tam ok. 45-cio osobowa grupa, ale część wyruszyła na dół przed przyjazdem policjantów.

"Trzy spośród tych osób, czyli jedna osoba w podeszłym wieku, dwunastoletnie dziecko oraz kobieta, która twierdziła, że zgubiła szkła kontaktowe i ma bardzo duży problem z widzeniem, zostały zabrane do radiowozu i odwiezione na dół. Reszta osób została poinformowana, że nie ma żadnego zagrożenia życia i zdrowia, i wszyscy dzielnie maszerowali na dół na parking, a policjanci z radiowozu oświetlali im drogę" - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

Reklama

Jak dodał, turyści nie dysponowali latarkami i nie byli przygotowani do wycieczki w Tatry.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują do turystów o rozsądek i odsyłają do aktualizowanych codziennie komunikatów turystycznych na stronie internetowej parku. Zimą zmrok w górach zapada ok. godz. 16, a wycieczki należy planować tak, aby wrócić przed nocą. Ponadto jest bardzo mroźnie, a trakt na odcinku Palenica Białczańska - Morskie Oko nie jest posypywany piaskiem ani solą.

To już kolejny przypadek, kiedy nieprzygotowani do wyprawy turyści proszą o moc w powrocie z Tatr. Analogiczna sytuacja miała miejsce w grudniu ubiegłego roku i dwa lata temu.

Droga do Morskiego Oka to szeroki, wyasfaltowany trakt, który wiedzie przez las na długości ok. 7 km. Morskie Oko to najbardziej popularny kierunek turystyczny w Tatrach. Każdego roku ten zakątek gór odwiedza ponad milion turystów. 

Szymon Bafia


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy