To oni powalczą o Senat w Krakowie. Ruch Państwowej Komisji Wyborczej

Czworo kandydatów wystartuje w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie. PKW zarejestrowała: Monikę Piątkowską (KO i PSL), Mateusza Małodzińskiego (PiS), Ewę Sładek (Razem) i Adama Berkowicza (Konfederacja). Wcześniej długo niejasne było, kogo wesprą wiodące w Polsce ugrupowania - KO i PiS. W wykazie PKW nie ma kandydata tzw. paktu senackiego.

Kandydaci którym udało się zebrać 2 tys. podpisów w Krakowie. Ewa Sładek, Monika Piątkowska, Mateusz Małodziński i Adam Berkowicz
Kandydaci którym udało się zebrać 2 tys. podpisów w Krakowie. Ewa Sładek, Monika Piątkowska, Mateusz Małodziński i Adam BerkowiczMAREK ZIELINSKI / AGENCJA SE / East News / Facebook / Adam Berkowicz / Alex Kuhn / ArtServiceAgencja FORUM

Czas na zgłoszenie kandydatów na senatora upłynął 5 lutego. Do rejestracji przez PKW wymagane było zebranie co najmniej 2 tys. ważnych podpisów poparcia dla kandydata. Udało się to 4 kandydatom.

Start w wyborach publicznie zapowiadali jeszcze były radny miejski i aktywista Łukasz Wantuch, były polityk PO Bogusław Sonik, Gniewomir Rokosz-Kuczyński z Konfederacji Korony Polskiej. Kandydatura Sonika i Wantucha nie została ostatecznie zgłoszona. Rokosz-Kuczyński w ostatnim momencie złożył w Okręgowej Komisji Wyborczej (OKW) zebrane podpisy, jednak otrzymał odmowę rejestracji z powodu niewystarczającej liczby ważnych podpisów - tych miał 1604. Od decyzji OKW może się odwołać do PKW.

Kraków. Wybory uzupełniające do Senatu. Problemy z podpisami

Łukasz Wantuch ogłosił, że zebrał 1520 ważnych podpisów i odniósł się do takiego wyniku. Podkreślił, że powodem odrzucenia części z nich były błędy formalne, np. w adresie. Ale za główny powód podał obawy ludzi przez podawaniem numeru PESEL.

- Zawsze były z tym problemy, ale teraz była masakra. Swoje zrobiła akcja "Zastrzeż PESEL" i ona "usztywniła" ludzi. Dostałem bardzo dużo wiadomości w stylu: "gdyby nie to...". Prawda jest taka, że albo trzeba mieć duże struktury polityczne w terenie, albo czekać na zmiany w prawie i możliwość podpisywania się przez mObywatela - ocenił Wantuch.

Wybory uzupełniające w Krakowie. Spór o kandydatów w największych partiach

W wykazie PKW nie ma kandydata tzw. paktu senackiego, a Monika Piątkowska (obecnie nie przynależy do żadnej partii) reprezentuje KO i PSL. Sprzeciwu wobec jej kandydatury nie zgłosiła Lewica. Ale nie poparła jej Polska 2050, która przypomniała, że Piątkowska "z hukiem" opuściła jej szeregi. Kandydatura Piątkowskiej, prezes Izby Zbożowo-Paszowej, związanej niegdyś także z SLD i PSL, była zaskoczeniem dla samych polityków PO w Krakowie, którzy nie kryli rozgoryczenia w rozmowach z dziennikarzami. Piątkowską rekomendował zarząd główny PO.

Były wicewojewoda Mateusz Małodziński startuje z komitetu obywatelskiego KW "Dla Krakowa", ale z poparciem PiS. Małodziński od 2015 r. jest członkiem PiS. W swoim programie ma stawiać na sprawy ważne dla Krakowa - m.in. finansowanie budowy metra, usprawnienie transportu publicznego. W 2023 r. startował już w wyborach do Senatu w Krakowie, ale przegrał z Bogdanem Klichem (KO).

W styczniu Interia ustaliła, że Ryszard Terlecki na spotkaniu z krakowskimi działaczami PiS zapowiedział, że kandydatką tej partii będzie Barbara Nowak. PiS chciał, podobnie jak w wyborach prezydenckich, postawić na kandydata obywatelskiego. Była kurator oświaty miała nie wyrazić zgody na start bez szyldu PiS. W związku z tym komitet PiS miał rozważać trzech kandydatów: Zbigniewa Cichonia, Michała Drewnickiego lub Mateusza Małodzińskiego. Ostatecznie wybrano tego ostatniego.

Razem i Konfederacja zdążyły zebrać wymaganą liczbę podpisów

Ewa Sładek, z zawodu księgowa, z partii Razem przedstawiła poszczególne punkty swojego programu na konferencjach prasowych. Dotychczas mówiła m.in. o konieczności przeznaczenia wyższego PKB na szkolnictwo wyższe, o potrzebie zmian w ustawie wiążącej wynagrodzenia pielęgniarek z ich wykształceniem.

Adam Roman Berkowicz z partii Konfederacja Nowa Nadzieja z zawodu jest przedsiębiorcą. Mieszka w Trzcianie w powiecie bocheńskim. Bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła w ostatnich wyborach, startując z województwa podkarpackiego.

Wybory do Senatu w południowych i zachodnich dzielnicach, a także w Starym Mieście w Krakowie (okręg wyborczy nr 33) odbędą się 16 marca. Mają na celu obsadzenie miejsca w izbie wyższej po rezygnacji senatora Bogdana Klicha, który został chargé d’affaires Ambasady RP w Waszyngtonie.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Prezes TK o Tusku: Wyprowadzi wojsko na ulice, by tłumić protestyRMF FMRMF