Reklama

Reklama

Tęczowa flaga na Giewoncie. Parafie "przeproszą Boga za znieważenie krzyża"

Zakopiańskie parafie organizują w poniedziałek (14 września) nabożeństwo przebłagalne w związku z tęczową flagą, która zawisła na krzyżu w połowie sierpnia. Wierni chcą w ten sposób "przeprosić Boga za znieważenie krzyża na Giewoncie obcymi flagami". Proboszcz jednej z parafii przekazał, że krzyż nie jest "tablicą, gdzie można wieszać swoje banery polityczne, czy manifestować światopogląd".

"W tym roku chcemy złączyć się modlitwą suplikacyjną (śpiew chóralny o błagalnym charakterze wykonywany w okresach klęsk żywiołowych oraz nieszczęść red.) i przepraszać Boga za znieważenie Krzyża na Giewoncie obcymi nam flagami. Chcemy bronić krzyża, do czego zachęcał nas św. Jan Paweł II. Modlitewne spotkania odbędą się we wszystkich kościołach Zakopanego i Kościeliska równocześnie o godz. 15.00 łącząc się z pielgrzymami, którzy w tym czasie będą na Giewoncie" - czytamy na stronie Parafii Tatrzańskiej św. Krzyża w Zakopanem, która zaprasza w poniedziałek na pielgrzymkę na Giewont.

Reklama

Zakopiańskie parafie, tak jak w 1901 roku, gdy postawiono krzyż na Giewoncie, "chcą opleść modlitwą różańcową Tatry wraz z Krzyżem na Giewoncie".

"Krzyż to nie tablica ogłoszeń"

Polsatnews.pl chciał zapytać proboszcza ks. Mariusza Dziubę o tę inicjatywę, lecz do niedzieli przebywa na urlopie. W rozmowie z "Gazetą Krakowską" wyjaśnił, że wierni "będą modlić się, bo krzyż od 2000 lat jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa i miłości Boga do ludzi, a nie tablicą, gdzie można wieszać swoje banery polityczne, czy manifestować światopogląd".

Odniósł się w ten sposób do zawieszenia tęczowej flagi na Giewoncie w połowie sierpnia oraz nielegalnego baneru wyborczego Andrzeja Dudy, który zawisł na krzyżu tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Służby parku narodowego nie ustaliły wówczas, kto mógł powiesić baner.

Sporych rozmiarów baner z wizerunkiem urzędującego prezydenta i hasłami wyborczymi został przymocowany w dolnej części krzyża na frontowej stronie, od strony widocznej z Zakopanego.

Według czytelniczki polsatnews.pl, która była świadkiem zdarzenia, "baner został zawieszony najprawdopodobniej przez koło różańcowe z księdzem na czele, po odmówieniu dziesiątki różańca". Według relacji pani Karoliny Ignaczak, zawieszający plakat głośno krzyczeli kilka razy "Duda na prezydenta".

Modlitwa równolegle we wszystkich parafiach

Informację, że poniedziałkowe wydarzenie będzie się odbywać równolegle we wszystkich zakopiańskich parafiach potwierdził w rozmowie z polsatnews.pl proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej Najświętszej Rodziny w Zakopanem ks. Bogusław Filipiak. Pytany o poniedziałkowe nabożeństwo przekazał, że nie jest zainteresowany udzielaniem wywiadów i odmówił wypowiedzi. 

W połowie sierpnia o wschodzie słońca na szczycie Giewontu zawisła tęczowa flaga. Została przymocowana do krzyża przez dwie młode kobiety i mężczyznę. Dość szybko została jednak zdjęta przez innych turystów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama