Reklama

Tatry. Śnieżyce i huraganowy wiatr. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach zapowiadane są na dzisiaj intensywne śnieżyce oraz wiatr w porywach do 100 km/h. Obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już 142 cm śniegu, w Zakopanem 60 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 138 cm białego puchu. Część szlaków turystycznych jest zamknięta.

W piątek rano nad Tatrami zaświeciło słońce, ale już po południu spodziewane są kolejne, bardzo intensywne opady śniegu. Wysoko w górach zapowiadany jest bardzo silny wiatr osiągający w porywach do 100 km/h powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. 

Skrajnie niebezpieczne warunki w górach

W Tatrach panują skrajnie niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte. Parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne, transport konny wstrzymany jest do odwołania. 

Reklama

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, Tatrzański Park Narodowy (TPN) od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaż biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. 

Tatry. TOPR i Tatrzański Park Narodowy odradzają wędrówki

TPN stanowczo odradza wędrówki w góry. "Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie i Twoich decyzji. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków!" - czytamy w komunikacie na Facebooku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | Tatry | śnieżyca

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy