Reklama

Reklama

Tarnów: "Najszybsza babcia świata" honorowym obywatelem miasta

Barbara Prymakowska, nazywana "najszybszą babcią świata" otrzymała honorowe obywatelstwo miasta Tarnowa. Tytuł nadano w uznaniu wybitnych zasług laureatki dla popularyzacji sportu i aktywnego trybu życia. ​78-latka ukończyła kilkadziesiąt maratonów na całym świecie.

Barbara Prymakowska, która 7 listopada obchodzić będzie 78. urodziny, całe swoje życie związała ze sportem. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów na całym świecie - w pierwszym wystartowała w wieku 58 lat.

Inspiracja nie tylko dla seniorów

W uzasadnieniu do uchwały napisano, że jest ona "osobowością, która swym niezwykle przebojowym i niepowtarzalnym sportowym trybem życia sławi Tarnów i wartości kultury fizycznej. Ze względu na aktywność sportową stała się osobą powszechnie znaną, zarówno w Tarnowie, w Polsce, jak też poza granicami kraju".

"Pani Barbara Prymakowska jest nie tylko inspiracją dla innych seniorów, ale również wizytówką Tarnowa na świecie. Mimo swojego wieku jest osobą bardzo aktywną i łamie tym samym wszelkie stereotypy dotyczące seniorów" - podkreślono w uzasadnieniu.

Jak przypomniano, nowa honorowa obywatelka Tarnowa jest obecnie jedyną Polką, która w tej kategorii wiekowej pokonuje dystanse maratońskie.

Reklama

Wielokrotna mistrzyni świata

Barbara Prymakowska jest wielokrotną mistrzynią świata masters w biegach górskich, a po ostatni tytuł sięgnęła na początku września br. w austriackim Telfes im Stubai. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów oraz biegów górskich. 

W 2016 roku przebiegła maraton w Chicago. Ponieważ wcześniej ukończyła takie biegi w Londynie, Berlinie, Tokio, Nowym Jorku i Bostonie, zaliczyła tym samym sześć najważniejszych maratonów świata, jako czwarta Polka zdobywając medal "World Marathon Majors".

Uprawia także biegi na rolkach i nartach, a w roku 2011 jako pierwsza Polka po 65. roku życia zdobyła Mount Blanc. Przed przejściem na emeryturę przez 30 lat pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego.

Uroczyste nadanie Barbarze Prymakowskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa odbędzie się podczas uroczystej sesji radnych miejskich i powiatowych, która odbędzie się sobotę, 30 października. Jest ona pierwszą kobietą uhonorowaną tym tytułem.


Reklama

Reklama

Reklama