Reklama

Reklama

Tarnów na liście najpiękniejszych mniejszych miast z Europy

Wśród wartych odwiedzenia, ale mniej znanych europejskich miast, znalazł się Tarnów. CNN, które przygotowało zestawienie, zachwyciło się zwłaszcza jego Starym Miastem. Zwrócono też uwagę m.in. na podobieństwo do Krakowa oraz żydowską przeszłość Tarnowa.

Amerykańskie CNN przygotowało ranking najpiękniejszych mniejszych miast z Europy, które mogą pochwalić się np. architekturą czy specyficzną regionalną kulturą. Wśród piętnastu miejscowości znalazła się jedna z Polski. Chodzi o małopolski Tarnów. 

CNN stwierdziło, że chociaż to miasto należy do większych miejscowości na południu naszego kraju, zachował swój "małomiasteczkowy" charakter. Autorzy zestawienia zwrócili uwagę zwłaszcza na tamtejsze Stare Miasto z renesansowymi kamienicami.

CNN o Tarnowie: Mieszanka architektonicznych stylów, żydowskie dziedzictwo

Zdaniem amerykańskiej redakcji, Tarnów wyglądem przypomina Kraków, zanim w tym drugim mieście rozkwitła masowa turystyka. "Rynek to wspaniała mieszanka stylów architektonicznych. Mamy tu piękny gotycki kościół oraz pozostałości żydowskiego dziedzictwa, chociaż ta społeczność mniej lub bardziej ucierpiała podczas II wojny światowej" - napisano w uzasadnieniu rankingu.

Tarnów znalazł się w towarzystwie takich miejscowości, jak niderlandzki Giethoorn, gdzie - podobnie jak w Wenecji - można przemieszczać się za pomocą łódek. W odróżnieniu od włoskiej mekki turystyki, tego miasteczka nie odwiedzają tłumy turystów. 

Reklama

Ranking CNN - jakie miejscowości towarzyszą Tarnowowi?

Na liście uwzględniono także Mostar leżący w Bośni i Hercegowinie. CNN zachwyciło się tamtejszym Starym Mostem, pochodzącym z XVI wieku. Stwierdziło, że przez dłuższy czas uchodził za "jeden z najwspanialszych przykładów bałkańskiej architektury islamskiej".

W rankingu znalazły się również: Guimarães (Portugalia), Roscoff (Francja), Anghiari (Włochy), Nafplio (Grecja), Mazara del Vallo (włoska Sycylia), Clovelly (Wielka Brytania), Dinkelsbühl (Niemcy), Korčula (Chorwacja), Kenmare (Irlandia), Piran (Słowenia), Reine (Norwegia) oraz Regencos (Hiszpania).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy