Reklama

Reklama

Symbole totalitarne z pomnika Armii Czerwonej usunięte

Symbole totalitarne z pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu usunięte. Władze miasta zgodnie z decyzją wojewody małopolskiego zdecydowały się dziś zdemontować płaskorzeźbę przedstawiającą żołnierzy radzieckich i emblematy sowieckie po tym, jak kombatanci zapowiedzieli, że podczas niedzielnej manifestacji usuną ją przy pomocy kilofów i młotków.

Mieszkańcy Nowego Sącza przyglądali się rozbiórce z mieszanymi uczuciami.

Wiceprezydent Nowego Sącza, Jerzy Gwiżdż w specjalnym oświadczeniu do mediów zapewnił, że podczas rozbiórki nie naruszono grobu czerwonoarmistów. Ekshumację zwłok zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

"Usunięcie symboliki sowieckiej z pomnika przy mogile wojennej jest zgodne z prawem i nie godzi w stosunki polsko-rosyjskie" - czytamy w oświadczeniu.

Władze miasta liczą, że nie dojdzie do zapowiadanej manifestacji w niedzielę.

Zdemontowane symbole trafiły do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Rozebrania pomnika od wielu lat domagały się organizacje kombatanckie i niepodległościowe. Mimo wielu apeli i manifestacji nie udało się go zdemontować.

Pomnik Armii Czerwonej postawiono tuż po zakończeniu II wojny światowej, ale rok później został wysadzony w powietrze przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Komuniści go jednak odbudowali.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje