Reklama

Smog w Krakowie. W środę darmowa komunikacja miejska

W związku z prognozowanym smogiem w środę w Krakowie będzie obowiązywała bezpłatna komunikacja miejska - poinformował magistrat. - Będzie to pierwszy w 2020 roku dzień darmowej komunikacji miejskiej z powodu smogu - zaznacza rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk.

W 2019 r. w związku z zanieczyszczeniami powietrza w mieście dwa razy - w styczniu - wprowadzany był bezpłatny transport zbiorowy.

We wtorek Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa ogłosiło, że ze względu na przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10 wprowadza darmową komunikację w środę od godz. 00.00 do godz. 24.00.

Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia o wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

Jakie stężenie pyłów PM10?

Jak podał Zakład Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW, w środę istnieje możliwość przekroczenia średniego dobowego stężenia pyłów PM10 (50µg/m sześc.) na znacznym obszarze miasta.

Reklama

Informacje o jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, m.in. dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, seniorzy, chorzy na astmę albo z alergiami skóry i oczu, powinny unikać długotrwałego przebywania, w tym aktywności fizycznej, na otwartej przestrzeni.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama