Reklama

RMF: Tłumy w Zakopanem. Brak miejsc parkingowych przy drodze na Morskie Oko

Zakopane przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. Brakuje już miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie czyli w miejscach wyjściowych nad Morskie Oko. Tatrzański Park Narodowy prosi o korzystanie z komunikacji zbiorowej.

Większość szlaków poniżej górnej granicy lasu jest dobrze przetarta. Powyżej górnej granicy lasu warunki są znacznie trudniejsze, szlaki miejscami są mocno zawiane.

TPN apeluje, żeby przy wycieczce nad Morskie Oko wziąć pod uwagę, że na drodze zalega bardzo sypki śnieg, który utrudnia chodzenie, dlatego czas wycieczki wydłuży się nawet o 2 godziny. Szlaki i drogi dojściowe do schronisk (poza Morskim Okiem) są dobrze przetarte.

Do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest tyczkami zimowe obejście. Ruch turystyczny w dolinach jest duży.

Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane. Wędrowanie (szczególnie powyżej górnej granicy lasu) wymaga dokładnej znajomości ich przebiegu. 

Planując wyjścia w góry trzeba mieć na uwadze aktualnie panujące warunki oraz fakt, że dzień jest bardzo krótki i słońce zachodzi po godzinie 16.

Reklama

TPN apeluje: Nie używajmy petard

TPN apeluje też przed sylwestrem do turystów, by nie używali rac, petard czy innych materiałów pirotechnicznych. Głośne witanie Nowego Roku bardzo źle wpływa na zwierzęta.

Możemy wybudzić niedźwiedzia ze snu zimowego, znane są przypadki, kiedy stada kozic uciekały w popłochu wywołując lawinę. Kończy się to dla nich tragicznie. Nie bądźmy egoistami, pomyślmy o tym, że to jest dom dla dzikich gatunków - mówi Paulina Kołodziejska z TPN-u.

Maciej Pałahicki

Arkadiusz Grochot

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy