Reklama

Reklama

RMF: Już 16 kobiet oskarża dyrektora Teatru Bagatela. On sam idzie na urlop

Siedem kolejnych kobiet związanych z Teatrem Bagatela zgłosiło, że były mobbingowane i molestowane przez dyrektora Henryka Jacka Schoena. Ten ma złożyć dzisiaj wyjaśnienia na ręce prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Oskarżenia pod adresem dyrektora kieruje kolejne siedem osób - to pracownice i kobiety współpracujące z teatrem. Dołączają one do już 9 osób, które zarzucają Schoenowi molestowanie i mobbing. Jeszcze dziś dyrektor teatru ma złożyć prezydentowi miasta Jackowi Majchrowskiemu wyjaśnienia dotyczące oskarżeń.

Dyrektor teatru anulował także premierę nowego spektaklu "Żyd z wesela", która planowana była na 6 grudnia. 

Ekipa aktorów miała wyrazić poparcie dla aktorek oskarżających dyrektora o molestowanie. 

„Dyrektor czuł się naszym właścicielem”

Aktorka Alina Kamińska - jedna z 9 pracownic, które zarzucają Henrykowi Jackowi Schoenowi mobbing i molestowanie seksualne - opisała w rozmowie z RMF FM, jak miał wyglądać mobbing i molestowanie ze strony dyrektora teatru.

Reklama

To było całowanie w usta, język w uchu, dotykania, propozycje przyjścia do domu, pytania: 'kiedy go zaproszę', opowiadanie, co będzie ze mną robił - mówi aktorka.

Dodaje także: Przez lata się z tym borykałyśmy, nie potrafiłyśmy znaleźć w sobie odwagi, żeby o tym powiedzieć, żeby to się skończyło... 


Dyrektor Schoen: To wszystko nieprawda

Po ujawnieniu sprawy Henryk Schoen spotkał się wczoraj z dziennikarzami -  po długich namowach i wyłącznie w obecności prawnika i żony.

- Stanowczo oświadczam, że żaden, podkreślam: żaden, z tych zarzutów nie jest prawdziwym zarzutem. Jest to wszystko nieprawda. (...) Znam fakty tylko z pisma, które dostałem od pana prezydenta Majchrowskiego - przekonywał Henryk Schoen.

Pytany, za co w takim razie przepraszał swoje pracownice - twierdzą one bowiem, że słowa przeprosin padły, dyrektor stwierdził: Nieprawda. Nigdy nie było sytuacji takiej, że za jakieś absurdalne rzeczy przepraszałem. Z kolei w odpowiedzi na uwagę dziennikarki, że słyszała nagranie, na którym Schoen przeprasza pracownice, wyraźnie zdenerwowany dyrektor rzucił: Bardzo proszę, kończymy rozmowę.

Reporter RMF FM Marek Wiosło usiłował dopytać się dyrektora Bagateli, czy za namową prezydenta Krakowa pójdzie na urlop do czasu wyjaśnienia sprawy. Henryk Schoen wyszedł jednak ze spotkania z dziennikarzami.

Schoen kierował Bagatelą od 20 lat

Bagatela jest teatrem dramatycznym. Świętuje właśnie 100-lecie istnienia: uroczyste otwarcie miało miejsce 25 października 1919 roku.

Henryk Jacek Schoen jest dyrektorem naczelnym i artystycznym placówki od 1999 roku.

W tej chwili stały zespół teatru tworzy 18 aktorek i 21 aktorów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy