Reklama

Reklama

RMF: Góral zatłukł psa, bo owczarek za wolno szedł

W Białym Dunajcu koło Zakopanego 60-letni góral, który pracował przy wypasie owiec, zatłukł psa pasterskiego. Powód - zwierzę za wolno szło. Okazało się, że owczarek miał chore stawy. Policję o zdarzeniu zawiadomili przypadkowi świadkowie.

"Po godz. 20 dyżurny naszej komendy otrzymał dramatyczne zgłoszenie, że w miejscowości Biały Dunajec, środkiem drogi idzie mężczyzna, który ciągnie za sobą na sznurku najprawdopodobniej martwego psa. Niestety, potwierdziliśmy ten fakt" - mówi rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

"Mężczyzna w pierwszej chwili tłumaczył się, że pies po prostu padł, a on chciał go tylko pochować. Policjanci nie dali się jednak zwieść tym opowieściom, a po chwili dołączyli do nich świadkowie, którzy powiedzieli, że widzieli, jak juhas zadaje psu uderzenie kijem, w wyniku czego zwierzę najprawdopodobniej padło" - dodaje Wieczorek.

Reklama

Przyznał się do bicia psa


"Mężczyzna przyznał się do bicia tego psa kijem po głowie. Potwierdziła to autopsja wykonana przez biegłego sądowego - pies miał uszkodzoną czaszkę. Nie wiadomo, czy było to celowe działanie, żeby pozbawić psa życia, czy całkowita bezmyślność - uderzanie psa kijem po głowie, popędzanie go spowodowało takie obrażenia, że padł na miejscu" - mówi Mariola Włodarczyk z OTOZ Animals.

Mężczyzna został zatrzymany. Przedstawiono mu zarzut znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, dwa lata zakazu posiadania i opiekowania się zwierzętami, a także 3 tys. zł nawiązki na rzecz organizacji chroniących prawa zwierząt. Karę tę musi jeszcze zatwierdzić sąd.

Sprawca dostał psa pod opiekę

Jak się okazało psa - młodego owczarka podhalańskiego - pod opiekę góralowi przekazali ludzie, którzy muszą wyprowadzić się z Zakopanego. Myśleli, że owczarkowi będzie lepiej w bacówce niż w bloku w wielkim mieście.

Maciej Pałahicki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL