Reklama

Reklama

Ranking krakowskich liceów

Zgodnie z rankingiem liceów, przygotowanym przez "Gazetę Krakowską", pierwsze miejsca zajmują te licea, do których absolwenci gimnazjów pchają się drzwiami i oknami.

Kolejność ogólniaków może zaskakiwać. W czołówce szturmowanych przez kandydatów szkół nie ma tych słynących z rekordowej liczby olimpijczyków, czy najlepszych wyników egzaminów dojrzałości.

Reklama

W pierwszej trójce znalazły się natomiast nie tylko szkoły przyjazne dla geniuszy, ale i te dające szansę na rozwój najdziwniejszych talentów, a także gwarantujące zdanie matury.

Jerzy Lackowski, długoletni krakowski kurator oświaty, dziś dyrektor studium pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreśla, że szkoły ze szczytu naszej listy to ogólniaki kształcące na wysokim poziomie.

- IV, VIII, XIII LO zawsze były oblegane przez młodzież, która mówiła, że jest w nich dobra atmosfera - zauważa Lackowski.

- Zajmujące w tym rankingu pierwszą pozycję X LO od paru lat skutecznie przebija się do przodu. Elżbieta Lęcznarowicz, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji, nie jest zdziwiona wynikami naszego zestawienia.

- Gimnazjaliści omijają szkoły, które kojarzą im się z prymusami, ale równocześnie walczą o miejsce w dobrych szkołach, które dają gwarancje dobrego przygotowania do matury - komentuje.

Podczas tworzenia rankingu liceów posłużyliśmy się danymi z ubiegłorocznej elektronicznej rekrutacji, które udostępniło nam kuratorium.

Zostały nią objęte publiczne licea ogólnokształcące. Sprawdziliśmy, które klasy były najczęściej wybierane przez absolwentów gimnazjów. Kandydaci wskazują klasy w trzech wybranych przez siebie szkołach.

Zobaczcie, które cieszyły się największą popularnością, a które były raczej omijane. Przy każdej klasie podajemy też, ile punktów trzeba było uzbierać, by ujrzeć swe nazwisko na wywieszonej w lipcu liście przyjętych.

Wasze ulubione licea

1. X LO - 15,03 os. na 1 miejsce

2. IV LO - 12,4 os. na 1 miejsce

3. VIII LO - 11,7 os. na 1 miejsce

4. XIII LO - 10,2 os. na 1 miejsce

5. XX L0 - 9,8 os. na 1 miejsce

6. VI LO - 9,44 os. na 1 miejsce

7. XII LO - 9,40 os. na 1 miejsce

8. II LO - 9,3 os. na 1 miejsce

9. VII LO - 8,4 os. na 1 miejsce

10. XXVIII - 7, 09 os. na 1 miejsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy