Reklama

Reklama

Podczas Nocy Muzeów 2012 w Krakowie moc atrakcji

27 krakowskich muzeów i instytucji kultury weźmie udział w organizowanej po raz dziewiąty w tym mieście Nocy Muzeów. W nocy z piątku na sobotę oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje dla swoich gości.

- To co jest wyjątkowe w Krakowskiej Nocy Muzeów to fakt, że biorą w niej udział nie tylko instytucje miejskie, ale także wojewódzkie, ministerialne i uczelniane oraz to, że impreza pokazuje jak bardzo zmieniły się te placówki w ciągu ostatnich lat - oceniła Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Reklama

Podkreśliła, że krakowskie muzea to "już nie skamieniałe instytucje, to supermuzea oferujące niezwykle bogaty program, pobudzające do myślenia i nowocześnie zarządzane".

Krakowskie muzea przygotowały w tym roku bogatą ofertę. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych złożą się na nią specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich i lekcje dla dorosłych i dzieci. Do większości muzeów będzie można wejść już od godz. 19 w piątek (do niektórych już o 17), ostatnia placówka zostanie zamknięte o godz. 2 w nocy w sobotę (19 maja).

Specjalna moneta

Pamiątką po nocnym zwiedzaniu będzie wybita specjalnie na tę okazję moneta, którą będzie można kupić za złotówkę, wydrukowane zostaną także pamiątkowe bilety. Zarówno moneta jak i bilet będą upoważniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Uruchomione zostaną także dodatkowe linie tramwajowe i autobusowa.

Na godzinę przed oficjalnym otwarciem Nocy (ok. godz. 18.00) sprzed Muzeum Inżynierii Miejskiej wyjedzie na Rynek Główny kolumna ponad 20 zabytkowych pojazdów, które następnie pojadą przed Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Tam nastąpi inauguracja tegorocznej edycji imprezy.

MOCAK dla zwiedzających przygotował m.in. otwarcie największej w tym roku wystawy "Sport w sztuce", wpisującej się w cykl wydarzeń towarzyszącym Mistrzostwom Euro 2012. Hasło wieczoru to "Biegiem do Muzeum!". Dla zwiedzających, którzy pojawią się ubrani w strój sportowy przygotowano niespodzianki, będzie tu też można wziąć udział m.in. w malowaniu muralu z artystą Arturem Wabikiem.

Wyjątkowa atrakcja na Wawelu

Wyjątkowa atrakcję przygotowuje także Zamek Królewski na Wawelu, który zaprasza nie tylko do zwiedzania Komnat Królewskich, ale także do obejrzenia "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych muzeach będą ograniczenia. Obowiązywać będą tam specjalne zaproszenia, które wtorku od godz. 9 będą dostępne w dwóch punktach InfoKraków (w Pawilonie Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych 2 i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11).

Noc Muzeów w Krakowie. Podyskutuj

Noc Muzeów w Krakowie po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 roku, na wzór berlińskiej "Lange Nacht der Museen". Wtedy wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tysięcy osób. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 20 instytucji, które odwiedziło ponad 140 tys. osób.

Noc Muzeów jest jedną z imprez z cyklu Krakowskie Noce. Pozostałe, które odbędą się w tym roku to: Noc Teatrów (16/17 czerwca), Noc Jazzu (14/15 lipca), Noc Cracovia Sacra(14/15/16 sierpnia) i Noc Poezji (22/23 września).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy